online randevu tedavi ücretleri

Bitkisel Varis Tedavisi

Geçmişten günümüze bir çok sağlık probleminin vermiş olduğu şikayet ya da küçük sorunlar bazı bitkiler ile tedavi edilebilmektedir. Fakat son yıllarda fırsatçı insanlar bitkisel yollarla tedavi olamayacak hastalıklar için bile kürler hazırlamakta ve kesinlikle tedavi edebildiklerini iddia etmektedir. Bu durum konumuz olan varis hastalığı için de geçerli. Varis hastalığının tedavisi maalesef bu yollarla mümkün değil fakat varis hastalığının neden ve nasıl oluştuğu hakkında bilgisi olmayan insanlar bu kişilere inanarak çözümü bu yollarda aramakta.

Öncelikle hastalığın neden dolayı meydana geldiğini bilelim ki, bitkisel yollarla tedavi olamayacağını da anlayalım.

bitkisel-varis-tedavisi

Toplardamar Kapakçıkları Hasar Görür
Varis, bir damar genişlemesi problemidir ve bu sorun toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıkların bozularak fonksiyonlarını yitirmesinden kaynaklanır. Şöyle ki, toplardamarların içerisinde bulunan kan normalde yer çekiminden dolayı yukarı çıkamayarak aşağıda durmalıdır. Fakat bu kapakçıklar damarların içerisinde bulunan kirli kanı kalbe pompalar ve aşağı gitmesine engel olur. Dolayısıyla kapakçıklar hasar gördüğünde kan yukarı çıkamayarak aşağıda birikmeye neden olur. Bu birikme zaman içerisinde basınç meydana getirdiğinden, damarlar genişlemeye maruz kalır.

Kapakçıklar Neden Bozulur?
Bu sorunun cevabı maalesef henüz netlik kazanmamıştır. Fakat anne veya babasında varis problemi olan birinin daha fazla risk altında olduğu bilinmektedir. Ailesel yatkınlığı olan herkes bu sorunla karşılaşacak diye bir durum söz konusu olmadığı gibi ailesinde hiç bu sorunla karşılaşmamış kişilerde oluşabilir. Genetik faktörlerin dışında uzun süre ayakta veya oturarak hareketsiz kalınan durumlarda söz konusudur. Berberlik, cerrahlık, öğretmenlik ya da bir fabrika veya benzeri iş yerlerinde sürekli ayakta durarak çalışmak zorunda kalan kişiler oldukça yatkındır. Ayakta hareketsiz kalan kişilerin risk altında olduğu gibi, oturarak çalışıp hareketsiz kalan insanlarda da meydana gelir. Bu kişilerin bacakları sabit olarak durduğundan meydana gelen basınç bir süre sonra damarlarda sorun oluşmasına yol açmaktadır.

Kapakçıklar Onarılamaz
Hastalığın oluşum ve gelişim evresini üst kısımda belirtmiş olduk. Hastalığın ortadan kaldırılması için kapakçıkların tedavi edilmesi gerekmektedir fakat bu maalesef günümüz şartlarında mümkün değildir. Cerrahi yöntemlerle tedavi edilemeyen kapakçıkların bitkisel yollarla iyileşmesi ve eskisi gibi çalışması da mümkün değildir. Tedavisi sadece cerrahi yöntemlerle sorun çıkaran damarın tahrip edilmesi ile gerçekleştirilir. Bunun için de bir çok yöntem vardır ve bu yöntemlere az sonra yüzeysel olarak değinilecektir.

İlaç, Krem veya Bitkisel Karışımların Tedavi Üstünlüğü Yoktur
Anlaşılacağı üzere bilimsel ya da bitkisel olmak üzere hiç bir ürünün varislerin tedavi edebilme lüksü maalesef ki yoktur. Bilimsel olarak hazırlanmış ve eczanelerde satılan ilaçların şikayetleri azaltma yönünde etkileri bulunsa da hastalığı tedavi edemezler. Bitkisel olarak hazırlanan ürünlerin ise hiç bir faydası bulunmamaktadır. Varis hastalığı bu kadar kolay yollarla tedavi edilebilen bir rahatsızlık olsaydı günümüzde dünyada bu kadar çok varis tedavisi için geliştirilen cihaz olmayacağı gibi kalp damar cerrahi uzmanı da olmazdı. Ameliyatsız tedavi yöntemleri için çok pahalı cihazları kullanan tedavi merkezleri bu kadar basit çözümü olan bir hastalık için ciddi rakamlara cihazlar satın almazlardı.

Sülükle Varis Tedavisi Olur mu?
Hacamatta geçmişten günümüze bazı sorunlara yönelik uygulanabilen bir yöntemdir. Fakat fırsatçı kişiler bu yöntemleri asla işe yaramayacağı sorunlar içinde uygulamakta ve kesinlikle tedavi edebildiğini söylemektedir. Eğer yazımızı başından bu yana okuyorsanız, açıklaması çok net ve kolaydır. Varis sorununun ortaya çıkmasında ki sebep toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıkların hasar görmesi dedik ve bu sebepten kanın birikmeye maruz kaldığından bahsettik. Bu kişiler sülükleri kanın biriktiği yere cilt üzerinden yapıştırmakta ve sülüklerin kanı emmesini sağlamaktadır. Sülük bilindiği gibi kan emme özelliği olan bir hayvandır ve burada ki kanı gayet iyi bir şekilde emer fakat tedavi edemez. Siz sülük tedavisi yaptırdığınızda biriken kan kaybolduğu için rahatlar ve tedavi olduğunuzu sanırsınız. Fakat bir süre sonra toplardamarların içi yavaş yavaş tekrar birikmeye maruz kalacak ve şikayetleriniz yine gün yüzüne çıkacaktır.

Bitkisel ve Sülükle Varis Tedavisi Aldatmacadır
Yazımızdan da anlaşıldığı üzere bu yöntemler sadece kandırmadan ibarettir. Ürünlerin fahiş fiyatlarda sunulması, kişilerde bu kadar pahalıysa mutlaka işe yarıyordur algısı yaratmak içindir. Bu yolların denenmesi ile kaybedilen zaman ve paradan başka bir şey değildir.

Tıbbi Yöntemlerden Şaşmayın!
Boşuna zaman geçirerek hem paranızdan olur, hem de boşu boşuna varisin yarattığı şikayetlere maruz kalmaya devam edersiniz. Cüzdanının dolması için vicdanını yitirmiş kişilere prim vermeyerek çözümü tıbbi yollarda arayarak sonuç bulmalısınız. Bu hastalığın tedavisi bir çok tıbbi yolla mevcuttur. Cerrahi olarak tedavisi çeşitli yöntemlerle yapılabilmektedir. Ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki gruba ayrılır. Dilerseniz bunları yüzeysel olarak ele alalım.

Ameliyatlı Varis Tedavisi
Çok eskiden beri kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir. Aslında bir çok hastalığın çözümü ameliyat ile yapılmaktadır. Fakat bazı hastalıkların “ayakta tedavi” olarak nitelendirilen şekilde iyileşmesi mümkündür. Dolayısıyla ameliyat çok dezavantajı bulunan bir yöntem olduğundan çok tavsiye edilmemektedir. Bunun sebebini az sonra ameliyatsız yöntemleri anlatırken daha sağlıklı şekilde anlayacaksınız. Ameliyatın burada uzun uzun anlatılması oldukça güç olduğu için fikir oluşturması açısından dezavantajlarından bahsedelim.

– Narkoz kullanılır.
– Kesi, dikiş ve pansuman gerektirir.
– Ameliyat sonrasında bir kaç gün hastanede yatmak gerekir.
– Hastane çıkışında istirahate evde devam edilir. Bu 30-45 gün arası sürmektedir.
– Acılı ve ağrılı bir süreçtir.
– İlaç kullanımı gerektirir.
– 30-45 gün evde istirahat edildiği için iş, özel ve sosyal hayata ara vermek durumunda kalınır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi
Son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde uygulanan ve hastalar tarafından tercih edilen pratik yöntemlerdir. Varislerin boyutu ve türüne göre kullanılan çeşitleri mevcuttur. Biz idea klinikleri olarak aşağıda ki yöntemleri tercih etmekteyiz.

– Köpük Yöntemi
– Skleroterapi Yöntemi
– Lazer Yöntemi
– Radyo frekans Yöntemi

Bu yöntemlerin uygulanışı az önce de bahsettiğimiz üzere varisin tipi, boyutu ve yaygınlığına göre değişmektedir. Fakat bir çok ortak noktası ve avantajı bulunmaktadır.

– Narkoz veya benzeri hiç bir uyuşturucu yöntem kullanılmaz.
– Hiç bir kesi, dikiş ya da pansuman gerektirmemektedir.
– Acı ve ağrı minimaldir.
– İstirahat gerektirmez. Tedavi bitiminde hasta kendi kalkar ve günlük hayatına devam eder.
– İş, özel ve sosyal hayatta hiç bir aksama yaşanmaz.
– Idea kliniklerinde ücretsiz muayene imkanından yararlanır, SGK mensubuysanız tedavi ücretinin %50’sini ödersiniz.
– Tedavi 5-30 dk arasında tamamlanır.

*

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018