online randevu tedavi ücretleri

Varis Çeşitleri

Bir çok hastalıkta olduğu gibi variste sınıflandırılmaktadır. Hekiminizin yapacağı muayene işleminden sonra belirlenebilen hastalık türleri aşağıda yer alacak olup özet bilgiler verilecektir. Damar kalınlığı ve cilt yüzeyinden belirginliği, genişliğine göre belirlenen varisin çeşitleri tedavi için en önemli adımlardan birisi olarak size uygun olan tedavi yöntemi belirlenebilir.

Bacaklarda görülen varis çeşitleri

Hastalığın ilk evresinde görülme oranı oldukça yüksek olan kılcal olanlar en sık görülen varislerin çeşitleri arasında yer almaktadır. Tedavi süreci geciktikçe ilerleyen hastalık zamanla kalın varislere dönebilmektedir. Op. Dr. Onur Gürer tarafından hastalarımızı bilgilendirme amaçlı hazırlanan yazımız aşağıdadır.

Kılcal Damar Çatlaması

Damar çatlaması olarakta adlandırabileceğimiz kılcal varisler Tip I olarak adlandırılan varislerdir. Cilde çok yakın olarak görülen bu türler 0,1-1mm arasında bir geişlikte görülmekte ilerleyen yaşlarda ise insanların yüzlerindede belirgin bir şekilde gözlenmektedir. Kırmızı renkte olması nedeniyle yakından baktığınızda çıplak gözle rahatça farkedilebilerler. Tedavileri geciktirilirse giderek t-yayılabilir.

Venülektazi

Yine cilt yüzeyine oldukça yakın türlerden olan ve Tip II olarak adlandırabileceğimiz venülektazi kırmızı renkte olup çap olarak ise 1-3mm olarak bilinmektedir. Özellikle diz kısmına yakın bölgede olup ağ şeklinde bir görüntüye sahiptir

Orta Kalınlıktaki varis çeşitleri

Tedavinin gecikmesi ile meydana gelen orta derece genişlikteki varisleri retiküler olarak adlandırırız, bunlar Tip III olarak adlandırılır. 3-4 mm çapında olup yüksek basınçlı türlerden birisidir. Tedavisi yapılmazsa genişleme eğilimindedir.

Kalın Varisler

4 mm ve üzeri çaptaki varisleri kalın olarak adlandırmaktayız. Mavi ve mor renklerden oluşan kalın olanlar ayakta iken oldukça yüksek basınç imkanına sahip toplardamarlardır.

Genital Varisler

Daha çok kadınlarda görülen bir tür olan Vulvar varisler kadınların genital organlarında görülmekte olup tedavisi bacak varislerinden farksızdır. Ameliyatsız yöntemlerle yapılır, bacaktakiller için ameliyat giderek azalsa da yapılamktadır ama cinsel organdakilerın ameliyatı yoktur.

Yemek Borusu Varisleri

Tamamen ayrı bir sınıftır, neredeyse tamamı siroz hastalığının yan etkisi olarak ortaya çıkar ve giderek ilerler. Siroz hastalrının önemli bir kısmının ölüm nedeni bu varislerin patlayarak ciddi kanamalara neden olmasıdır.

Varisin Çeşitleri ve Tedavisi

Kliniğimizde varisin tüm çeşitleri için ameliyatsız yöntemler uyguluyoruz. Narkoz ve ameliyat izi kalmayan en başarılı yöntemlerden birisi olarak uygulanması hızla yaygınlaşan lazer, radyo frekans ve köpükle yapılan ameliyatsız tedavi teknikleri ile tüm mevcut varislerden bir daha tekrarlamamak üzere kurtulabilirsiniz.

Türlerine Göre Varis Resimleri

Aşağıda göreceğiniz görüntüleri hastalığı yakından tanımak yada tam olarak nasıl bir görüntü olduğunu anlamak isteyenler için aydınlatıcı olacaktır. Bacak varisleri haricinde. bilekte, baldırda, elde, diz ve diz arkasında bulunan türleri görüp hastalığın neden olduğu leke ve yaralarınıda resimlerde göreceğiz.

Bacak Varis Resimleri

En yaygın çeşit olan bacaklarda görülen tür olan bacak varisleri için aşağıda örne görüntüler yer almaktadır. Konu hakkında soru ve yorumlarınızı aşağıdan doktorunuza iletebilirsiniz.

varis resimleri

Bacak Varisi

Bacak Varisleri

Bacakta farklı bir örnek

Bilek, Baldır ve Diz Kısmında Görülen Varisler
Acaba bende varis hastasımıyım diye düşünenler için oldukça yardımcı olan bu görüntüler ile kendiniz yada tanıdıklarınızda hastalığın olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yukarda görülen standart bacak varisleri olup şimdi ise baldır ve özellikle bileklerde görülen türlere dikkat ediniz.

Ayak Bileklerinde Varis

Ayak Bileklerinde

Baldırda Varis

Baldır Kısmında

Bilek ve bacak varisi

Bilek ve bacakta görülen vaka

Bilekte varis

Sadece bilek kısmında

ince ilerlemiş ve kılcal varis resimleri
Hastalık ilk etapta ince olarak meydana gelir tedavisi geciktirildikçe kademe kademe ilerleyecektir. Aşağıda göreceğiniz örneklerde özellikle ilerlemiş olanların resimleri mutlaka dikkatlice incelenmelidir.

Kılcal Varisler

Kılcal Damarlar

ince varis

ince varisler

ileri derece varisler

ilerlemiş varisler

Varise Bağlı Yara ve Lekeler
Yukarda görmüş olduğunuz ileri derece varislerin bir süre daha tedavi edilmemesi durumunda kişinin ayaklarında kanama ve iyileşmeyen yaralar oluşturabilir.

Varis Lekesi

Varisin lekesi

varis yara

Ulkus kruris

Ellerde Damar Genişlemesi

Yapı olarak yukarda yazılan varislerle çok benzeşse de ellerde ve kollarda da toplar damarlrda genişleme olabilmektedir. Bu damarsal genişlemeler verislerden farklıdır, hastalık olarak değerlendirilmez ama varise benzer şekilde tedavi edilebilir.

http://www.varistedavi.gen.tr/varis-cesitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018


Sizi Aramamızı İster misiniz?