online randevu tedavi ücretleri

Varis Nedenleri

Varis Hastalığında Varis Oluşum Nedenleri Hangi Durumlarda Varis Hastalığına Maruz Kalınmakta ve Varis Hastalığı Durumları

Ailevi yatkınlık Varis Nedenleri

Annesinde yada babasında varis olan bir kişide en sık varis sebebi olan kapakcık bozukluğu görülme ihtimali % 95 tir.Kapakcık bozukluğu diğer varis sebepleriyle birleşince varis ortaya çıkar.Ailesinde varis olan bir kişide varis görülme ihtimali % 70 tir.
Sebebi çok açık olmamakla birlikte son zamanlarda yapılan ileri teknik araştırmalarda varis olan hastaların damar cidar ve kapakcıklarında bakır elemntinin normalden daha düşük olduğu tesbit edilmiştir.

Yaşam tarzı (Meslek, hareketsiz yaşam)

Tek başına etken olma ihtimali zayıftır.Bacaklar daha aşağıdan gelen kirli kanı adım attıkça kasların kasılarak yaptığı hareketle kalp gibi yukarı doğru pompalar.Diğer nedenlerle birliktede olsada dar alanda hareketsiz bir şekilde ayakta durmayı gerektiren berberlik, cerrahlık,öğretmenlik gibi mesleklerde bacaklar pompa görevini yapamadığından varis daha sık rastlanmaktadır.Meslek dışında ayrıca daha çok dinlenmeyi seven, yürümeyen,saatlerce televizyon izleyen sahıslarda varis olma ihtimali daha yüksektir.

Derin toplar damar tıkanması (D. ven trombozu)

Bacaklar daha aşağıdan gelen kirli kanı adım attıkça kasların kasılarak yaptığı hareketle kalp gibi yukarı doğru pompalar.Bu pompa görevini kasların arasındaki derin toplar damarlar aracılığıyla yapar.Derin toplar damarlar tıkandığında kanı taşıma görevi yüzeyel toplar damarlara geçer.Yüzeyel toplar damarların akım miktarı arttığı için genişleyerek varis olarak karşımıza çıkar.Bu tür varisler kesinlikle tedavi edilmemelidir.Yanlışlıkla  yüzeyel varisler tedavi edilecek olursa kanın geri dönebileceği damar kalmadığı için ileri derecede ödem (şişlik) gelişebildiği gibi bacak tümüyle çürüyüp kesilmesi gerekebilir.

Cinsiyet

Kadınlarda varis görülme sıklığı erkeklerden 5 kat daha fazladır bunun nedenleri
Kadının doğasında olan östrojen
Doğum kontrolü amacıyla alınan östrojen
Hamilelik süresince bacaklardan dönen damarlara uygulanan basınç
Doğum eylemi anında uygulanan yüksek basınçtır.
Çok sayıda doğum

Şişmanlık

Aşırı kilo toplar damar kanının geri dönüşünü güçleştirdiğinden şişmanlarda varis daha sık görülmektedir.Ciltaltı yağ dokusunun fazla olması sebebiyle daha zor teşhis edilir.

Kabızlık

Kronik kabızlık hergün ıkınarak bacakların toplar damarlarına uygulanan basıncı artırır. Uygulanan basınç damar duvarını zamanla zayıflatarak varis oluşumuna sebep olabilir

İleri yaş

Yıllar geçtikçe bütün dokular yıpranarak sağlamlığını yitirir, yaşın getirdiği hareketsizlikte eklendiğinde varis görülme sıklığı artar.70 yaşında bir kadında kalın veya ince varis görülme ihtimali % 100 yakındır.

Travma

Kapakcıkları veya damar duvarını bozan travma varise sebep olabilir.

İlaç Kullanımı

Doğum kontrolü ve menopozda uygulanan hormon tedavisinde kullanılan östrojenin damar duvarında oluşturduğu zayıflama varise sebep olabilir.

Doğumsal Varis

Primer varis te denir sebebi çok açık olmamakla birlikte daha çok damar duvarının elastikiyetinin azalması,toplar damarı basınçtan koruyan kapakcıkların yokluğu veya yetersizliği sebep olarak gösterilir.Primer varisler daha çok diz ve daha aşağıda oluşur.

Ameliyatsız lazerle varis tedavisinde SSK,Bağ-Kur,memur ve bunların emeklilerine hizmet Idea klinik’te

Tel:212 573 50 75
Adres ve randevu için
212 573 50 75

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018