online randevu tedavi ücretleri

Varislerin Cerrahi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde varislerin tedavi edilmesi amacıyla kullanılmakta olan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunların bazıları avantaj sağlarken bazıları ise yaşattığı olumsuz neticelerden dolayı çok fazla tercih edilmemektedir.

Varisler toplardamarların içerisinde bulunan kapakçıkların görevlerini yerine getirememesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Biraz daha açmak gerekirse şu şekilde izah edilebilir; Kirli kanı temizlenmesi için kalbe transfer eden damar toplar damardır. Bu toplar damarın içinde kapakçıklar bulunur. Kapakçıkların görevi kanı yukarı pompalamak ve geriye kaçmamasını sağlamaktır. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı bu kapakçıklar hasar gördüğünde kan tam olarak pompalanamaz ve kan geriye kaçar. Dolayısıyla geriye kaçan kan biriktikçe ilerleyen zaman da damarın genişlemesine neden olur.

Kapakçıkların Tedavisi Mümkün Değildir
Sözünü ettiğimiz kapakçıkların tedavisi için bir kaç deneme yapıldıysa da bir çözüm bulunamamış ya da hastalığın tekrar ettiği görülmüştür. Bu sebeple kapakçık tedavisi için uygulanan yöntemler terk edilmiş yalnızca sorun çıkan damarın yok edilmesine yönelik geliştirmeler yapılmıştır.

Varisli Damara Ulaşılarak Tahrip Edilir
Cerrahi yöntemlerin tümünde amaç ameliyatlı ya da ameliyatsız şekilde varisli damara ulaşmak ve bu damarı yok etmektir. Geçmişte ki imkanlarda ameliyat uygulanırken günümüz teknolojisinde ameliyatsız tedavi yöntemleri bir çok tedavi merkezi ve doktor tarafından yaygın bir şekilde kullanılmakta olup, oldukça etkili ve başarılıdır.

Varis Ameliyatı
Varis ameliyatında amaç yine az önce bahsedildiği üzere damarın alınmasıdır. Fakat bunun için damarı başı ve sonundan birer kesi uygulanır ve bir tel ile damar dışarı alınır. Daha sonrasında ise kesiler dikiş ile kapatılır. Ortalama 1-2 saat kadar süren ameliyat bel altı uyuşturularak yapılabilir fakat çoğunlukla narkoz uygulanmaktadır. Narkoz dışında ameliyatın ardından hastanede ve evde istirahat edilmesi gibi dezavantajları da söz konusudur. Bu yüzden gelişmiş tedavi merkezleri bu yöntemi tercih etmezler.

Pake Exisyonu
Bir pakenin ameliyat ile çıkarılması ortalama 10 dakika kadar sürmektedir. Tabi bu söz konusu pake sayısına göre değişiklik gösterir. Bir kişinin bacağından tek bir pake bulunabileceği gibi onlarca pake de bulunabilir.

Endovenöz Lazer Ameliyatı (EVLA)
Çoğunlukla 1 saat sürmediği yönünde söylemler olsa da varisli iki bacağın tedavisi ortalama 2-3 saat sürebilir. Cilde kesi uygulanarak damar içine damarın yanması için prob gönderilir. İşlem bittikten 2-3 gün sonra kişi iş hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Endovenöz Radyofrekans Ameliyatı (EVRFA)
EVLA ile benzer bir yöntemdir. Uygulama zamanı için de yaklaşık aynı denilebilir. Ameliyat ile cilde uygulanan kesi içinden damara tel gönderilir ve bu telin ucuna elektrik verilerek damarın yanması sağlanır. Olumsuzlukları ve düşük başarısından dolayı zaman içinde büyük oranda kullanımı azalmıştır.

Cilt Üzerinden Lazer
Herhangi bir kesi yapılmadan uygulanan tedavi yöntemidir. Yalnızca kılcal damarların tedavisinde başarı sağlamaktadır. Herhangi bir dezavantajı yok denilebilir. Işık enerjisinin ısıya dönüşmesi ile cilt üzerinden uygulanır ve böylece kılcal damarlar yok edilir. Hasta işlem sonrasında herhangi bir ara vermeden hayatına devam eder.

Cilt Üzerinden Radyo Frekans
Uygulanışı lazer ile aynıdır. Kılcal damarlara uygulanan başarılı ve yaygın kullanılan bir yöntemdir. Hasta lazer de olduğu gibi radyo frekans ile olduğu tedaviden sonra da hayatına ara vermeden devam edebilir.

Köpük Skleroterapi Yöntemi
Bu tedavinin amacı özel bir ilacın damar içine enjekte edilerek yok edilmesidir. Skleroterapi ve köpük isimleriyle ikiye ayrılsada amaç ve yöntem aynıdır. Skleroterapi de ilaç saf olarak enjekte edilirken köpükte ilaç hava ile reaksiyona sokularak enjekte edilir. Hava ile reaksiyon sokulan ilaç beyaz köpük benzeri bir maddeye dönüştüğü için ismine köpük tedavisi ismi verilmiştir.

IDEA Klinikleri Ameliyatsız Yöntemleri Uygulamaktadır
IDEA Klinikleri gelişmiş ve başarılı olan ameliyatsız yöntemleri tercih etmektedir. Hastaların herhangi bir dezavantaj yaşamaması ve hayatına hiç bir ara vermeden devam etmeleri önemlidir. Bu sebeple lazer, radyo frekans, skleroterapi ve köpük tedavisi gerçekleştirmektedir.

Kalp Damar Cerrahi Uzmanları Görev Yapıyor
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da toplamda altı şubesi olan IDEA Kliniklerinin her birinde varis konusunda uzman kalp damar cerrahi uzmanları görev almaktadır. Varis muayenesi ücretsiz olup hekimlerimiz yaptığı muayene ve doppler sonuçlarına göre varisleriniz ve uygulanacak yöntem hakkında bilgi sunmaktadır. Tedaviyi tercih ettiğinizde ise herhangi bir ekstra randevu günü vermeden o an tedavinize başlanır. Çoğunlukla vakıalarda tek seans yeterli olsa da bazı varislerin tedavisi için bir kaç seans gerekir. Fakat biz IDEA Klinik olarak seans başı ücreti değil tamamen tedavi ücreti almaktayız.

Kliniklerimize ulaşmak ve randevu almak için bizlere iletişim sayfasında ki numaralarımızdan 09:00 – 00:00 saatleri arasında dilediğiniz zaman ulaşabilir istediğiniz tarihe randevu alabilirsiniz. Ayrıca yine aynı sayfada bulunan GSM numaralarına WhatsApp üzerinden hastalığınızla ilgili fotoğraf göndererek sanal muayene imkanı da bulabilirsiniz.
~

4 Comments

Add a Comment
  1. köpük tedavisi cerrahi operasyona göre çok daha etkili bir yöntemdir.cerrahi olarak tedavi edilemeyecek damarlarında kolayca tedavi edilmesini sağlar.
    Op.Dr.Serkan Akarsu

  2. merhaba annemin varis rahatsızlığı var. daha önce cerrahi operasyon geçirdi fakat geçmedi . şimdi karar veremiyoruz siz ne tavsiye edersiniz köpük tedavisi daha etkili olur mu

  3. tedavi yöntemi varisin durumuna göre seçilir.
    Prof.Dr.H.Berat Cihan

  4. merhaba hocam hangi yöntemle tedavi olabilceğimizi biz seçebiliyormuyuz yoksa siz varisin yoğunluğun göre kendinizmi karar veriyorsunuz. teşekkürler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018