online randevu tedavi ücretleri

Varis Korunma Yolları

Varis çoğunlukla aile öyküsü bulunan insanlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık olsa da aile öyküsü olmayan insanlarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Aşağıda sıralayacağımız maddelere dikkat ettiğiniz taktirde varis oluşumunu ve şikayetlerinin ortaya çıkmasını büyük ölçüde engelleyebilir veya geciktirebilirsiniz.

varisten korunma yolları

Çok Fazla Ayakta Kalmamaya Özen Gösterin
İşiniz gereği çok fazla ayakta sabit olarak durmanız gerekiyorsa belirli aralıklarla mutlaka bacaklarınızı hareket ettirmeli ve sabit durmaktan kaçınmalısınız. Belirli periyotlarla iş yerinizde küçük yürüyüşler yapabilir, mola verdiğinizde bacaklarınızı yukarıda duracak şekilde oturabilirsiniz. Sabit çalıştığınız esnada ise ayaklarınızı V şeklinde ve tam ters V şeklinde sırasıyla hareket ettirerek bacaklarınızın çalışmasını sağlayabilir ve kan dolaşımına yardımcı olabilirsiniz. Aynı şekilde ayak burun uçlarınızda durup daha sonra tam tersi topuklarınızda durarak da hareket edebilirsiniz.

Bol Bol Hareket Edin
İş, okul ya da benzeri uğraşlarınızdan arta kala zamanda bol bol hareket etmeye özen gösterin. Günlük olarak en az 30 dakika yürüyüş yapmaya çalışın. İşiniz ya da okulunuz yakın mesafedeyse yürüyerek gidip gelmeye çalışın. Toplu taşıma ya da servis kullanıyorsanız belli bir mesafe kaldığında inerek yolculuğunuzu yürüyerek tamamlayabilirsiniz.

Yüzün, Bisiklet Sürün
Mümkünse bol bol yüzerek, bisiklet sürebilirsiniz. Bisiklet, yürüme ve yüzme gibi süreklilik gerektiren sporlar bacak hareketlerinizi arttırdığı için kan dolaşımına yardımcı olur ve varislerinizin oluşumu ya da ilerlemesi ciddi düzeyde geciktirilebilir.

Sıcak Ortamlardan ve Sıcak Sudan Kaçının
Sıcak ortamlar ve sıcak su varislerin ilerlemesine sebebiyet veren durumlardır. Tam aksine uzmanlar varisler için soğuk su kullanımı önermektedir. Buna istinaden bacaklarınıza soğuk su ile masaj yapar ve soğuk suda yürüyüş yaparsanız çok iyi gelecektir. Hamam, sauna, plaj gibi sıcak ortamlar maalesef varislerin ilerlemesine sebebiyet vereceği için kullanılmaması önerilmektedir. Plajda durmanız gerekiyorsa mümkün mertebe varisli bölgelerinizin güneşten uzak durmasına özen göstermeli güneş kremleri ve şemsiye ile korunmanız gerekmektedir.

Dar Kıyafetlerden Kaçının, Bol Giysiler Tercih Edin
Kan akışını zorlayacak kemeri ve paçaları dar kıyafetleri tercih etmeyin. Tam aksine bol ve rahat kıyafetler giyerek kanın rahat dolaşmasına yardımcı olun.

Bacak Bacak Üstüne Atmayın
Bazı insanlar alışkanlık gereği oturur oturmaz bacak bacak üstüne atmaktadır. Her ne kadar rahat bi oturuş pozisyonu gibi olsa da uzun süre bacak bacak üstüne atıldığında kan dolaşımında maalesef yavaşlamalar söz konusu olmakta bu da varislerin artış göstermesine ya da ilerlemesine sebebiyet vermektedir. Bacak bacak üstüne atmadan normal oturulmalı ve uzun süre oturulması gerekiyorsa ayak ve bacaklar hareket ettirilmelidir. Sürekli oturarak çalışan insanlar oturdukları esnada ayakları ile araba pedalına basıyor gibi hareketler yapabilirler.

Yüksek Topuklu Ayakkabı Kullanımından Kaçının
Yüksek topuklu ayakkabıların tercih edilmesi de varislerin tetikleyicisi olan diğer faktördür. Uzmanlar 5cm topuktan yüksek olan topuklu ayakkabıların tercih edilmemesi yönünde ortak fikir sunmaktadır.

Alkol ve Sigara Kullanımından Kaçının
Her sağlık sorununda tetikleyici olan sigara ve alkol ne yazık ki varislerin oluşmasına ya da ilerlemesine sebebiyet veren baş faktörlerdendir. Dolayısı ile sigara ve alkol kullanımı mutlaka bırakılmalıdır.

Bol Su Tüketmeye Özen Gösterin
Bilindiği gibi ana yaşam kaynağımız olan su sağlığımız için günde en az iki litre tüketilmelidir. Günde en az iki litre su tüketilmesi hem varis hem de sağlığınızın her noktası için faydalı olacaktır.

Varis Çorabı (Sadece Doktor Tavsiyesi İle Kullanılmalıdır)
Varis çorapları varislerin engellemesinde ya da şikayetlerinin azaltılmasında büyük rol oynayan yardımcılardır. Ancak varis çorapları sabit özelliklere sahip olan ekipmanlar değillerdir. Çeşitli boyut ve sıkılıkta çeşitleri vardır. Dolayısıyla her çorap her varis için kullanılamamaktadır. Doğru varis çorabının kullanılması için öncelikle konusunda uzman bir kalp damar cerrahına başvurarak muayene olmak gerekmektedir.

Doktorunuz muayeneniz sırasında varislerinizin tipini, boyutunu ve yaygınlığını tespit ederek, kullanmanız gereken varis çorabını size tavsiye ederek reçete edecektir.

Kaynak:
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-belirtileri

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018