online randevu tedavi ücretleri

Varis Yarası (Ülser)

Varis problemi olup, tedaviye yönelik herhangi bir girişimde bulunmayan ve varislerin oluşumunda rol oynayan faktörleri önemsemeyip, önlem almadan devam eden kişilerde meydana gelen sorundur. Toplumda varis ülseri için bacak yaraları ismide kullanılmaktadır. Tedavisi mümkündür fakat hasta bakımından zaman ve sabır isteyen bir süreçtir. Daha önceleri oksijen tedavisi uygulanarak gerçekleştirilen varis ülseri tedavisi, günümüzde daha kolay ve etkili olan PLATELET-RICH PLASMA (PRP) yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemi konumuzun ilerleyen bölümlerinde daha iyi anlamanızı sağlayan kısımları bulabilirsiniz.

varis-ulseri

 

Varis ülseri neden olur?

Aslında bu sorunun yanıtını üst kısımda verdik. Varis hastalığı için gereken müdahalenin yapılmaması ile ilerleyen aşamada ortaya çıkan sorundur. İnsanların iş güç dolayısıyla veya umursamamazlık gibi nedenlerle varis tedavisi olmayıp hastalığının ilerlemesi ile meydana gelen damar çatlamalarıyla birlikte ortaya çıkan yaralardır. Bu duruma maruz kalındığında bacaklarda renk değişimi gözlemlendiği gibi, kanamalarda görülmektedir.

Varis Erken Tedavi Edilmelidir
Her hastalıkta olduğu gibi varis rahatsızlığınında önlemi erkenden alınmalıdır. Hastalığın teşhisinin ve tedavisinin erken yapılması hastalar için oldukça avantaj sağlar. İlerleme gösterdiğinde meydana gelecek olan ağrı, sızlama, kramp veya bacak yaraları gibi sorunlara maruz kalarak yaşam kaliteleri düşmez. Eğer gereken ciddiyeti verir ve önlem alırsa tekrar varis sorunuyla karşılaşması zordur. Günümüzde varis tedavisi 10 dakika kadar kısa bir sürede ameliyatsız yöntemlerle mümkün olan bir şeydir. Ameliyatsız cerrahi yöntemlerle yapılmakta olan tedaviler konusunda tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Varis ülseri nasıl geçer?

Varis ülserinin kendi kendine zaman içerisinde geçmesi maalesef ki mümkün değildir. Bu hastalığın tedavisi için uzun bir süre ve zaman gerekmektedir. Öncelikle meydana gelen yara daha sonra ise varisler tedavi edilmelidir.

Idea Klinik Varis Tedavi Merkezinde PRP Yöntemi Uygulanmaktadır
Daha önce ki yıllarda varis ülseri için oksijen tedavisi kullanılırken, artık PRP gibi gelişmiş bir yöntem kullanılmaktadır. Yine ameliyatsız bir yöntem olan PRP ile bir kaç seansta, hastalar ülser sorununa çözüm bularak, sağlıklarına kavuşabilmektedir.

Kendi Kanınız İlacınız
Ülserin tedavisi için hastanın kendisinden 10-20ml kadar kan alınmaktadır. Daha sonrasında alınan bu kan özel bir cihaz ile kan pulcuklarından zengin bir serum haline getirilir.Daha sonra ise bu serum yaraya enjekte edilir. Kişinin kendi kanı ile beslenen cilt 5 kat daha hızlı iyileşmenin yanı sıra o bölgede bulunan damarların kan akışının da hızlanmasını sağlamaktadır.

FDA Tarafından Onaylı Yöntemdir
Son zamanlarda bir çok sağlık sorunu için kullanılmaya başlayan PRP, Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından da onaylanmıştır. Bu yöntemin kullanılmasıyla bacağınızda oluşan yaranın boyutuna göre bir kaç seansa ihtiyaç duyulabilmektedir. Bir seansın bitiş süresi, 10 dakika kadar sürmektedir.

Varislerinizin Tedavisini Geciktirmeyin
Varis rahatsızlığınız var ise mutlaka ciddiye alın ve önemseyin. Dikkatli ve bilinçli olduğunuzda hastalığınız için yapmanız gerekenleri ve yapmadığınızda hastalığın ilerleyerek sizi hangi durumlara sokacağını bilmelisiniz.
Bütün hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da tedavinin başlama dönemi önem arz etmektedir, ne kadar geciktirilirse o kadar çok sorun yaşanabilir.
Variste Yara OLması Nasıl Önlenir
Önlemenin mutlak yolu yoktur ancak ihtimal azaltılabilir.
Bunların başında tabiki kalıcı olarak tedavisini yapmak gelir.
Bacakalrda oluşacak stazı azaltmak için çalışırken sıkça istirahat edilmeli, istirahat ederken bacak yukarı kaldırılmalıdır
Yürüyüş sporuna önem verilmeli, her gün yürünmelidir
Uygun darlıkta çorap girilmelidir, varisin yüksekliğine göre boy seçilmelidir.
Doktorun önerilerine uyulmalıdır.
İlaç önerildiyse düzenli kullanılmalıdır
Sülük mikrop girişine neden olabileceğinden uygulanmamalıdır, özellikle derinin ince olduğu bölgelere kesinlikle uygulanmamalıdır. Bacağın ön kısmı, bilek kısmı en riskli bölgeler olduğu için buralar iyi korunmalıdır.

Yazan
Op Dr Orhan Coşkun

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1610-0387.2006.06052.x

Ayrıntılı bilgi, ücretler ve randevu için
http://www.varistedavi.gen.tr/varis-ulseri

23 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba, 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderin değerlendirelim.
  Öp. Dr. Orhan Coşkun

 2. Merhaba
  Hocam benim iki elimde bi cukur yara gibi bishey var ilk basda kasiti oldu ondan sonrada iki elimde boyle bir yara cikti ne yapmam gerekiyor peki

 3. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim,tedavi için ameliyatsız yöntemleri tercih etmenizi öneririm.
  Doc.Dr.Onur Gürer

 4. Hocam yara bendede var çoğu kapandi ama tam kapanmadan ameliyat olmanin sakincasi varmidir saygilar

 5. 5426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değwrlendirwlim.tedavi edebiliriz

 6. Benim ayağımda varis var bir kac kere amelyat oldum cerahi ama şimdi bir daha yara açıldı ayak bileğinde sullar akıyor Ne yapabilirim yürüyemiyorum yardımcı olursanız fikir verirseniz sevinirim bu sular neden oluyor rica ederim yardımcı olun

 7. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.PRP tedavisi uygulayabiliriz
  Op.Dr.Orhan Coşkun

 8. hocam babamda varis ülseri var. çok uzun zamandır. yaralar hiç kapanmadı. yara kremleri ile bakım yapmaya çalışıyoruz. varis ülseri için tedavi öneriniz nedir

 9. Evet kılcallardan parmak kalınlığında olanlar dahil hepsini tedavi edebiliriz, ayrıca tedaviniz 1 yıl garantili başlanıyor.
  Op Dr Orhan Coşkun
  Bakırköy
  İstanbul

 10. hocam merhabalar. iki bacağımdada yoğun varisler var. tedaviye gelmek istiyorum ama tedavi kesin çözüm olurmu merak ediyorum ?

 11. Dilara; Merhaba
  Yaranızın görüntüsünü 542 621 08 88 no’lu telefonumuza atarsanız değerlendirebiliriz. Geçmiş olsun.

 12. hocam bende ileri derece yatak yarası türünden bacağımda yara oluşuımu var bunun teşhisini fotoğraf göndersem yarımcı olur musunuz ben bu zamana kadar hiçbir şekilde doktora gitmedim yaram kapanır düzelirim diye. iyileştirici kremler kullandım sadece

 13. düzenli spor en azından yürüyüş yapabilirsiniz.gün içinde ayaklarınızı yukarı kaldıırp dinlendirmeniz gerekir
  Op.Dr.Nihat Aydın

 14. Daha önceden bi klinikte tedavi olmuştum tekrar varislerim oluşmaya başladı bunları engellemek için ne yapmalıyım?

 15. Kalp Ve Damar Cerrahi Uzm Op Dr Orhan COSKUN

  Merhaba;
  542 621 08 88 numaramıza görüntü atınız değerlendirelim. Geçmiş olsun

 16. iyi günler benim teyzemde çok ilerlemis varis var birkaç yere sorduk ama tedavisinin olmadıgını söylediler ben orduda yaşıyorum kliniklerinize gelmem oldukca zor olucak bu yüzden fotograf yada video atabilecegim bir telefon numarası var mı ve teyzemin yaşı 68 bu yaşta herhangi bir sağlık sorunu yaşar mı

 17. bacaklarımda varis var. başka bir hastanede köpük tedavisi oldum. fakat morluklarım geçmedi. tekrar bir tedavi olmam gerekiyormu sakıncası var mıdır ?
  Op Dr Eren ANĞ
  Morluklar kendiliğinden düzelir ayrıca müdahale ve tekrar uygulama gerekmez. Hirudoid ya da lasonil gibi ilaçlarla iyileşme süresi kısalır.

 18. Şeker hastası olmam tedaviyi çok ciddiye ve ivediligi gerektiriyorbiraz anladım anlattıklarınızı.hikayem50yı.yüzeyeldenbaşladı. Derin venöz yeymezlik şimdi varis ülseri dahayeni ciddi anlamda tedavi olmak istiyorum başıma sonra neler geleceginin farkındayım.nasıl hareket edeyim. Kdz Ereylideyim yardım ve haberleşmeyi bekliyorum.gerçekten şifa bulabilir miyim selamla
  Op Dr Nihat Aydın
  Rahat ulaşabileceğiniz İdea Klinik şubesiyle telefonla görüşebilirsiniz.

 19. ayağımdakı varızden dolyı yara oluştu 1sen.eden. beri iyleşme göstermdı bun.u tedavisi nasıl olurum bana yardımcı olmanızı istyrum eyer tedavi yerin.iz izmirde varsa gelmeye hazırm tşş
  Op.Dr.Serkan Akarsu
  Henüz İzmirde yerimiz yok.Ankara şubemiz yakında açılacak İzmir içinde düşünüyoruz ama henüz bir çalışmamız yok.İstanbula gelebilirseniz yardımcı oluruz.

 20. Merhaba hocam benim sol ayagimda veloz yetmezliği var daha once amaliyat oldum ama dahada kötü hale geldi sürekli akıntı oluyor ve yeni yaralar açılıyor antibiyotik kullanıyorum biraz kapanıyor ama sonra yine akıntı oluyor bunun için ne yapmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum lütfen ilginiz için teşekkürler. .
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Bu tür yaraların iyileşmesi oldukça zor olup disiplinli bir şeilde yara bakımı ve istirahat gerekir.

 21. sayın hocam eşmin dizden aşağısında bacağın arka kısmında iyileşmeyen yara var. üç aydır. daha önce eşimde variz ameliyatı geçirdi radyo frakans yöntemiyle şmidi de bu yaralar çıktı iyileştiremedik. nasıl bir tedavisi vardır ve ne yapmalıyız. görüşleriniz bizim için çok önemli bize acil cevap yazarsanız seviniriz. başarılar görüşmek üzere.
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Oldukça ciddi bir durumdan bahsediyorsunuz.Kliniğimize geldiğinizde size daha faydalı olabiliriz.

 22. iyi günler hocam annem 52 yaşında backaları çok şiş ve sürekli ağrıyo ilerlemiş varis var biçok doktora gittik fakat tedavisi yok denildi lütfen bizi bilgilendirirmisiniz
  Doç. Dr. Onur Gürer
  Size mail attım sanırım.Ama yinede şunu yazayım.Kliniğimizde muayene ücretsizdir tetkikleri ile getirin birde biz görelim.

 23. mrhb hocam benim sol ayagimda topuk ustunde nohut tanesi kadar yara var ne yapmam lazim
  Op. Dr. Serkan AKARSU
  Öncelikle yaranın sebebi önemli.Bunu ortadan kaldırmadan yara iyileşmesi zordur.Muayene olmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018