online randevu tedavi ücretleri

Varis Yarası (Ülser)

Varis problemi olup, tedaviye yönelik herhangi bir girişimde bulunmayan ve varislerin oluşumunda rol oynayan faktörleri önemsemeyip, önlem almadan devam eden kişilerde meydana gelen sorundur. Toplumda varis ülseri için bacak yaraları ismide kullanılmaktadır. Tedavisi mümkündür fakat hasta bakımından zaman ve sabır isteyen bir süreçtir. Daha önceleri oksijen tedavisi uygulanarak gerçekleştirilen varis ülseri tedavisi, günümüzde daha kolay ve etkili olan PLATELET-RICH PLASMA (PRP) yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemi konumuzun ilerleyen bölümlerinde daha iyi anlamanızı sağlayan kısımları bulabilirsiniz.

varis-ulseri

 

Varis ülseri neden olur?

Aslında bu sorunun yanıtını üst kısımda verdik. Varis hastalığı için gereken müdahalenin yapılmaması ile ilerleyen aşamada ortaya çıkan sorundur. İnsanların iş güç dolayısıyla veya umursamamazlık gibi nedenlerle varis tedavisi olmayıp hastalığının ilerlemesi ile meydana gelen damar çatlamalarıyla birlikte ortaya çıkan yaralardır. Bu duruma maruz kalındığında bacaklarda renk değişimi gözlemlendiği gibi, kanamalarda görülmektedir.

Varis Erken Tedavi Edilmelidir
Her hastalıkta olduğu gibi varis rahatsızlığınında önlemi erkenden alınmalıdır. Hastalığın teşhisinin ve tedavisinin erken yapılması hastalar için oldukça avantaj sağlar. İlerleme gösterdiğinde meydana gelecek olan ağrı, sızlama, kramp veya bacak yaraları gibi sorunlara maruz kalarak yaşam kaliteleri düşmez. Eğer gereken ciddiyeti verir ve önlem alırsa tekrar varis sorunuyla karşılaşması zordur. Günümüzde varis tedavisi 10 dakika kadar kısa bir sürede ameliyatsız yöntemlerle mümkün olan bir şeydir. Ameliyatsız cerrahi yöntemlerle yapılmakta olan tedaviler konusunda tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Varis ülseri nasıl geçer?

Varis ülserinin kendi kendine zaman içerisinde geçmesi maalesef ki mümkün değildir. Bu hastalığın tedavisi için uzun bir süre ve zaman gerekmektedir. Öncelikle meydana gelen yara daha sonra ise varisler tedavi edilmelidir.

Idea Klinik Varis Tedavi Merkezinde PRP Yöntemi Uygulanmaktadır
Daha önce ki yıllarda varis ülseri için oksijen tedavisi kullanılırken, artık PRP gibi gelişmiş bir yöntem kullanılmaktadır. Yine ameliyatsız bir yöntem olan PRP ile bir kaç seansta, hastalar ülser sorununa çözüm bularak, sağlıklarına kavuşabilmektedir.

Kendi Kanınız İlacınız
Ülserin tedavisi için hastanın kendisinden 10-20ml kadar kan alınmaktadır. Daha sonrasında alınan bu kan özel bir cihaz ile kan pulcuklarından zengin bir serum haline getirilir.Daha sonra ise bu serum yaraya enjekte edilir. Kişinin kendi kanı ile beslenen cilt 5 kat daha hızlı iyileşmenin yanı sıra o bölgede bulunan damarların kan akışının da hızlanmasını sağlamaktadır.

FDA Tarafından Onaylı Yöntemdir
Son zamanlarda bir çok sağlık sorunu için kullanılmaya başlayan PRP, Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından da onaylanmıştır. Bu yöntemin kullanılmasıyla bacağınızda oluşan yaranın boyutuna göre bir kaç seansa ihtiyaç duyulabilmektedir. Bir seansın bitiş süresi, 10 dakika kadar sürmektedir.

Varislerinizin Tedavisini Geciktirmeyin
Varis rahatsızlığınız var ise mutlaka ciddiye alın ve önemseyin. Dikkatli ve bilinçli olduğunuzda hastalığınız için yapmanız gerekenleri ve yapmadığınızda hastalığın ilerleyerek sizi hangi durumlara sokacağını bilmelisiniz.
Bütün hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da tedavinin başlama dönemi önem arz etmektedir, ne kadar geciktirilirse o kadar çok sorun yaşanabilir.
Variste Yara OLması Nasıl Önlenir
Önlemenin mutlak yolu yoktur ancak ihtimal azaltılabilir.
Bunların başında tabiki kalıcı olarak tedavisini yapmak gelir.
Bacakalrda oluşacak stazı azaltmak için çalışırken sıkça istirahat edilmeli, istirahat ederken bacak yukarı kaldırılmalıdır
Yürüyüş sporuna önem verilmeli, her gün yürünmelidir
Uygun darlıkta çorap girilmelidir, varisin yüksekliğine göre boy seçilmelidir.
Doktorun önerilerine uyulmalıdır.
İlaç önerildiyse düzenli kullanılmalıdır
Sülük mikrop girişine neden olabileceğinden uygulanmamalıdır, özellikle derinin ince olduğu bölgelere kesinlikle uygulanmamalıdır. Bacağın ön kısmı, bilek kısmı en riskli bölgeler olduğu için buralar iyi korunmalıdır.

Yazan
Op Dr Orhan Coşkun

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1610-0387.2006.06052.x

Ayrıntılı bilgi, ücretler ve randevu için
http://www.varistedavi.gen.tr/varis-ulseri

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018