online randevu tedavi ücretleri

Varis Çorabı Nasıl Giyilir

Varis Çorabı

Önceki konularımızdan birisinda varis çorabına dair detaylı bilgileri aktarmıştık. Bu sebeple bu konuda özellikle hastalarımızın giyim ve kullanımına dair küçük detaylara yer verilecektir. Konuya yeterince hakim olmayan arkadaşlarımız ise yandaki linkten inceleyebilirler. Varis Çorabı Tekrar hatırlatmak gerekirse bilimsel anlamda tedavi edici özelliği bulunmayan butür ürünleri sadece hastalığın ilerlemesini önleyici ve rahatlatıcı tedavi olarak kullanmanız önerilir.

Varis Çorabı nasıl giyilir

Varis Çorabı Nasıl Giyilir

Varis çorabı giymekteki amaç toplar damarları belli bir basınçla sıkmaktır bu sebeple varis çorabı alırken bacağınız şişmemişken giyebileceğiniz en dar ölçüde olmalıdır.

Yataktan çımadan giymenin mantığı da budur bacağınız en ince haldeyken zorlukla giyebileceğiniz kadar dar olduğu için kalktıktan birkaç saat sonra giyemeyebilirsiniz. Varis çorabı giyildikten sonra bacağı toplar damarları (venler) kısmen büzecek ve damar dışına sıvı kaçışını azaltacak şekilde sarmalar

Varis ameliyatından sonrasında da bacakta ödem ve ağrı olur bunu azaltmak için ameliyattan hemen sonra sıkı bandaj yapılır dikişler alındıktan sonra hastanın kendi uygulayabileceği varis çorabı verlir ve en az 2 ay kullanması önerilir.Bu uygulamalar lazerle,radyo frekans ve köpük ile ameliyatsız varis tedavilerinde gereksizdir.

Varis çorabının elastikiyeti zamanla azalır ve sıkma gücünü kaybeder bu durumu geciktirmek için yıkarken dikkatli olunmalıdır.

Varis çorabı nasıl giyilir

Normal çoraptan farklı olarak tercihen ters çevrilip ayak üzerinden kaydırılarak giyilir,topuğun oturduğuna emin olduktan sonra üst kısımlara asılınmalıdır.

Varis çorabı çıkarma

Çıkarma işlemi üst kısmından ters çevirerek çıkarılır,ucundan çekilerek çıkarılmamalıdır.

Varis çorabı nasıl yıkanır

*Çok sık yıkanmamalıdır haftada bir yıkanması yeterlidir.

*Çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır

*Deterjanlar zarar verebileceğinden tercihen sabunla yıkanmalıdır

*Kazak gibi asarak kurutulmalıdır,güneşin ultraviyole ışığı zarar verebileceğinden üzeri ince bir şeyle kapatılarak kuruması beklenmelidir.

*Tüm bunları aceleye getirmemek için yedek çorap bulundurulması doğru olur.

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018