online randevu tedavi ücretleri

Varis Belirtileri

Bir çok sağlık sorunu oluşmaya başladığı zamanlarda belli belirtiler göstermektedir. Bazı sorunlar ise herhangi bir belirti vermeden baş gösterir. Örneğin bazı zamanlarda yaşadığımız karın ya da baş ağrıları pek çok ciddi hastalığın belirtisi olabilirken, insanlar ağrı kesici ya da farklı ilaçlar kullanarak bu sorunları öteleyebilir ve bu sorunlara sebep olan hastalığın ilerleme göstermesine sebep olmaktadır. Şimdi konumuz olan varis belirtileri ile devam edelim.

varis-belirtileri-nelerdir

Belirti ve Şikayet Olmayabilir
Yazımızın en başında bazı sağlık problemlerinin herhangi bir belirtisi yada şikayeti olmadığından bahsettik, varis hastalığı için de bu durum söz konusudur. Kişi orta boy varisleri olana kadar damarların cilt üzerinden belli olması dışında herhangi bir belirti veya şikayete maruz kalmayabilir. Kılcal damarlar ise 1 ile 2,5mm arasında olduğu zaman görüntü bakımından rahatsız edebildiği gibi, sızlama gibi yakınmalara da yol açabilmektedir.

Genişleyen Damarlar Cilt Üzerinden Belli Olur
İnsanlar genel anlamda daha çok el, yüz, saç gibi diğer kişiler tarafından fark edilecek bölgelerine özen gösterir ve dikkat ederler. Bacaklarda meydana gelebilecek fiziksel değişimler herhangi bir yakınmaya yol açmadığı sürece çok fazla önemsenmemektedir. Varis rahatsızlığı da damarlar cilt üzerinden belli oluncaya kadar muayene olunmadığı sürece fark edilmez ki zaten herhangi bir belirti olmadığı içinde kişiler muayene olmazlar. Dolayısıyla hastalık ilerleme meydana geldiğinde anlaşılır. Burada önemli olan fark edildiği gibi muayene ve tedavi olmaktır. Aksi taktirde genişlemeler devam ederek ileri ki süreçte çok daha zor bir duruma sokacaktır.

Varis aslında belirtiden çok şikayetleri olan bir hastalık tipidir. Bu yakınmaları şu şekilde sıralayabiliriz.

Bacaklarda Ağırlık ve Yorgunluk
Orta ve kalın varisleri olan insanlarda sıkça karşılaşılan yakınmalardan biri de özellikle akşama doğru artış gösteren ağırlık ve yorgunluk hisleridir. İnsanlar bu duruma karşı koyamaz ve doğal olarak buldukları yere oturma isteği duyarlar.

Bacaklarda Ağrı ve Sızlama
Varis oluşumunun bir sebebi olan hareketsizlik, hastalığa maruz kaldıktan sonra da devam ettiği taktirde gün içinde ve akşamları ağrı, sızlama gibi durumların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Sık sık hareket eden ve günlük minimum 30-60 dakika yürüyüş yapmak bu şikayetlerin azalmasında etkin bir rol oynayabilir. Burada üzerinde durulması gereken konu tüm bacak ağrılarının sebebinin varis olmadığıdır, bazı farklı sorunlarda bacak ağrılarına sebebiyet verdiğinden hastanın kendi kendine değil, muayene olarak doktor teşhisi konmalıdır.

Ağırlık, yorgunluk hissi ve ağrı ile sızlama şikayetlerinin azaltılmasında hareketsiz kalmamak gerekmektedir. Yürüyüş, egzersiz yapmak, yüzmek, bisiklete binmek yararlı olacaktır. Bunların dışında akşamları evde istirahat edildiği sırada bacaklar kalp seviyesinden yukarıda duracak şekilde tutulursa kan dolaşımına yardımcı olunduğundan kişide rahatlama meydana gelecektir.

Bacak kaşıntıları
Varis rahatsızlığı olan insanların bir çoğunda kaşıntılar da gözlemlenir. Hatta bazı insanlar abartıp aşırı kaşıdığı için tahriş eder ve kanamalar olur. Kaşıntıya sebep olan faktör doğal olarak kirli kandır. Kapakçıkların bozulması ve kanın yukarı doğru pompalanamaması ile biriken kirli kan kaşıntıya yol açar.

Kramp
En sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Özellikle gece uyku sırasında uyandırıp, rahatsız edecek kadar ciddi boyutlarda olabilir. Oldukça yüksek derece de can yakan bu durum 30-60 saniye arasında sürebilir.

Renk Değişimi ve Sertleşme
Herhangi bir müdahale de bulunulmadığı ve önemsenmediği taktirde varisler sürekli olarak ilerleme gösterir. Sızlama, ağrı, kramp, kaşıntı gibi şikayetlerin dışında ilerledikçe bacakların cilt rengi değişerek daha koyu bir hal alır. Bu boyuta ulaşan vakalar tedavi edilmediği taktirde kanamalara ve hatta varis ülserine kadar varmaktadır.

Varis Yarası (Varis Ülseri)
Bacaklarda renk değişimlerinin olduğundan ve herhangi bir tedbir alınmazsa durumun varis ülserine kadar gidebileceğini belirtmiştik. Varis ülseri, bacak yaraları olarak ta isimlendirilebilir. Hastalığın artık en ilerlemiş halidir. Bu durumda ki vakalar kaşıntı, kanama, ağrı, kramp gibi tüm şikayetlerin bir arada görülmesine sebebiyet verir. Varis ülseri kişinin yaşam kalitesini oldukça düşür ve bu sebepten dolayı mutlaka tedavi edilmelidir. Kliniklerimizde bu sorunun tedavisi PRP yöntemi ile yapılmaktadır. PRP, Platelet rich plasma yönteminin kısaltılmış halidir. Bu yöntemde ki amaç kişinin kendi kanından belli bir oranda alınarak, özel bir alet kullanılması doğrultusunda serum elde edilmesidir. Elde edilen bu serum bacak yaralarının üzerine enjekte edilerek, cildin kendini hızlı bir şekilde onardığı görülür. Biraz sabır ve zaman isteyen bir tedavidir ve ülserin boyutu ve durumuna göre bir kaç seans gerektirebilir.

Hastalığınızı Önemseyin ve Muayene Olun
Bazı insanların başına ileri derecede bir sorun gelmedikçe muayene olmazlar. Bunun sebebi doktor korkusu olabileceği gibi önemsememekte olabilir. Fakat her sağlık konusunda olduğu gibi varis içinde fark edildiği gibi muayene ve tedavi olmak gerekir. Aksi taktirde hastalık hala aynı tedbirsizliklere devam edilince ilerleme gösterir ve ciddi sıkıntılara sokar. İlerleyen zamanlarda varisler hastayı yerinden kalkmaya korkacak duruma getirebilir. İnsanlar bir doktora muayene olmak yerine çözümü bitkisel yöntemlerde arayabilir fakat bu bitkisel yöntemlerin varisleri tedavi edebilecek hiç bir üstünlüğü yoktur. Bunların kullanılması ile kaybedilen sadece para ve zaman olup, hiç bir olumlu katkısı olmamaktadır.

Idea Klinik’te Ücretsiz Muayene
Varis şikayetleriniz var ve tedavi olmak istiyorsanız Türkiye’nin 4 büyük şehrinde bulunan 6 şubemizde ücretsiz bir şekilde muayene olabilirsiniz. Ameliyatsız varis tedavilerinin uygulanmakta olduğu kliniklerimizde muayene olduğunuz esnada uzman kalp damar cerrahi uzmanları sizin için en uygun yöntemi ve tedavi fiyatlarını belirteceklerdir. Uygun bulduğunuz taktirde ise tedavinize hemen başlanmaktadır.

*

13 Comments

Add a Comment
 1. merhaba,
  İstanbul da Bakırköy, Kadıköy ve Şişli de, ayrıca Ankara, İzmir ve Bursada kliniklerimiz var, nerede yaşıyorsunuz size en yakın kliniğimizin iletişim bilgilerini verelim, 05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
  Op. Dr.Nihat Aydın

 2. Iyi gunler şubelerinizin adresini bir zahmet gönderirmisiniz iyi günler

 3. skleroterapi,köpük tedavisi,RF yada laserle tedavi edebiliriz
  Prof.Dr.Hasan Berat Cihan

 4. Bacaklarımda kılcal damarlarda yıllara göre artan bir belirginlik morluk-kırmızılık var ne yapılabilir.

 5. Op. Dr. Nihat AYDIN

  Sanem Tutak; Merhaba
  Geçersizdir. Çalışan sigortanız var ise muayenelerimiz ücretsizdir. 312 431 75 47 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz.

 6. İş bankası sigortası kliniginizde gecerlimi?

 7. merhaba ben tuba benim sağ bacağımın bilek kısıml nearı çok şişti ve karardı zonkluyo bide hamileyim ameliyat olma ihtmalim olurmu acab.a ne yapmalym.
  Prof Dr Hasan Berat Cihan
  Tuba hanım;hamilelik bitene kadar varis çorabı ile idare ediniz.Doğum sonrası tedavi ederiz.

 8. Benim sag bacagimda toplu damar varisi olustu şişti ve cok agri yapıyor ne yapmalıyı
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Mutlaka bir kalp damar cerrahına muayene olmalısınız.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 9. 2 senedir sağ kalçam çok ağrıyor üstüne yatamıyorum ayak da durmak çok zor geliyor. Ve kalçamda ince damarlar çok belirginleşti. Birde ben 1 yaşındayken çoçuk felci geçirdim sol ayağımda polio sekeli var uzun tedavi sonuçu yürümeye başladım. Doktorlar bana sağ ayağıma çok yüklediğim için ağrıların normal dediler fizik tedavi aldım geçemedi. Ve dediğim gibi ince koyu renkli çizgilerim çoğaldı bunlar varis mi tedavisi nasıl olur ?
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Muhtemelen kılcal damarlarınız var.Bunlar ağrının sebebi olamaz.Kliniğimizde muayene ücretsizdir.Buyrunuz geliniz size daha çok yardımcı olalım.

 10. merhaba benım sorunum kılcal damarlar çok belırgınvede cok agrılarım oluyo varıs degıl dıye gonderıyorlar ama bacaklarımda mor damarada belırgınlestı cevaplarsanız memnun olurum tesekkur ederım
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Kliniğimizde sorununuzun çaresi vardır.Sizi rahatsız eden bütün varislerinizden kurtarabiliriz.

 11. şenem ayas ertaş

  merhaba,benim 2 bacağımda da adet dönemine yakın ağrılar başladı ve özellikle artarak devam eden bir ağrı.daha önceden yoktu,varislerimde varr,genetik durumda sözkonusu..bazen ayakta durmakta bile cok zorlanıyorumm..hemen oturmak yada uzanmak istiyorum..biraz dinlendikten sonra ağrı hafifliyor..bu varis ağrısı mı yoksa adet dönemine ait bir ağrı mı..stresin etkisi varmıdır bacak ağrılarında..çimdiden cvp için cok teşekkür ederim…
  Doç. Dr. Onur Gürer
  Evet varis ağrısı.Tarif ettiğiniz ağrı varis ağrısını tutuyor.Muayeneden sonra bunu size daha net söyleyebiliriz.Kliniğimizde muayene ücretsizdir.

 12. merhabalar,
  benim bacaklarımda ince olduguna inandıgım varisler mevcut.bu varisler için kopuk tedavısı yaptırmak istıyorum.bu surec nasıl işliyor acaba doktor muayenesinden sonra muayene tarzını doktor mu belirliyor yoksa bızım istiyor oldugumuz muayene tarzıda dikkate alınıyor mu?ayrıca epilepsi hastasıyım ve ilac tedavisi goruyorum aynı zaman da haşimato tiroid ıcınde.tedavi esnasında damara verilen ilacın diger ilaclarla etkilesimi söz konusu mu(tegretol cr 400 ve euthyrox 150 mg)ve asagı yukarı da olsa fiyat verebiliyor musunuz muayene ucretiniz ve kopuk tedavı ucretiniz ne kadar ?tesekkur ederım
  Prof. Dr. Hasan Berat CIHAN
  Kliniğimizde muayene ücretsizdir. Kliniğimize müracatınızda tüm sorularınıza daha ayrıntılı bir cevap verebiliriz.

 13. Merhaba, benim sorunum sag bacagimda, yaklasik bir yildir kalcamda arka baldirima dogru uzanan bir agri var, hangi doktora gitti isem bir care bulamadilar, yaklasik bir aydirda sag ayak bilegimin 10 cm arka üst kisminda müthis yanma hissediyorum, yani sanki oraya kaynar su dökülmüs elimle elleyemiyorum öyle yanma hissi var, pantolonumun pacasi degse bile cok yaniyor, bununla beraber sag bacagim sol bacagima göre biraz daha sis, sizce bu bendeki rahatsizlik varismidir, cevaplarsaniz sevinirim, Saygilar… ERKAN TARBA
  Op. Dr. Nihat AYDIN
  Görmeden teşhis koymak mümkün değildir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018