online randevu tedavi ücretleri

Varis Belirtileri

Bir çok sağlık sorunu oluşmaya başladığı zamanlarda belli belirtiler göstermektedir. Bazı sorunlar ise herhangi bir belirti vermeden baş gösterir. Örneğin bazı zamanlarda yaşadığımız karın ya da baş ağrıları pek çok ciddi hastalığın belirtisi olabilirken, insanlar ağrı kesici ya da farklı ilaçlar kullanarak bu sorunları öteleyebilir ve bu sorunlara sebep olan hastalığın ilerleme göstermesine sebep olmaktadır. Şimdi konumuz olan varis belirtileri ile devam edelim.

varis-belirtileri-nelerdir

Belirti ve Şikayet Olmayabilir
Yazımızın en başında bazı sağlık problemlerinin herhangi bir belirtisi yada şikayeti olmadığından bahsettik, varis hastalığı için de bu durum söz konusudur. Kişi orta boy varisleri olana kadar damarların cilt üzerinden belli olması dışında herhangi bir belirti veya şikayete maruz kalmayabilir. Kılcal damarlar ise 1 ile 2,5mm arasında olduğu zaman görüntü bakımından rahatsız edebildiği gibi, sızlama gibi yakınmalara da yol açabilmektedir.

Genişleyen Damarlar Cilt Üzerinden Belli Olur
İnsanlar genel anlamda daha çok el, yüz, saç gibi diğer kişiler tarafından fark edilecek bölgelerine özen gösterir ve dikkat ederler. Bacaklarda meydana gelebilecek fiziksel değişimler herhangi bir yakınmaya yol açmadığı sürece çok fazla önemsenmemektedir. Varis rahatsızlığı da damarlar cilt üzerinden belli oluncaya kadar muayene olunmadığı sürece fark edilmez ki zaten herhangi bir belirti olmadığı içinde kişiler muayene olmazlar. Dolayısıyla hastalık ilerleme meydana geldiğinde anlaşılır. Burada önemli olan fark edildiği gibi muayene ve tedavi olmaktır. Aksi taktirde genişlemeler devam ederek ileri ki süreçte çok daha zor bir duruma sokacaktır.

Varis aslında belirtiden çok şikayetleri olan bir hastalık tipidir. Bu yakınmaları şu şekilde sıralayabiliriz.

Bacaklarda Ağırlık ve Yorgunluk
Orta ve kalın varisleri olan insanlarda sıkça karşılaşılan yakınmalardan biri de özellikle akşama doğru artış gösteren ağırlık ve yorgunluk hisleridir. İnsanlar bu duruma karşı koyamaz ve doğal olarak buldukları yere oturma isteği duyarlar.

Bacaklarda Ağrı ve Sızlama
Varis oluşumunun bir sebebi olan hareketsizlik, hastalığa maruz kaldıktan sonra da devam ettiği taktirde gün içinde ve akşamları ağrı, sızlama gibi durumların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Sık sık hareket eden ve günlük minimum 30-60 dakika yürüyüş yapmak bu şikayetlerin azalmasında etkin bir rol oynayabilir. Burada üzerinde durulması gereken konu tüm bacak ağrılarının sebebinin varis olmadığıdır, bazı farklı sorunlarda bacak ağrılarına sebebiyet verdiğinden hastanın kendi kendine değil, muayene olarak doktor teşhisi konmalıdır.

Ağırlık, yorgunluk hissi ve ağrı ile sızlama şikayetlerinin azaltılmasında hareketsiz kalmamak gerekmektedir. Yürüyüş, egzersiz yapmak, yüzmek, bisiklete binmek yararlı olacaktır. Bunların dışında akşamları evde istirahat edildiği sırada bacaklar kalp seviyesinden yukarıda duracak şekilde tutulursa kan dolaşımına yardımcı olunduğundan kişide rahatlama meydana gelecektir.

Bacak kaşıntıları
Varis rahatsızlığı olan insanların bir çoğunda kaşıntılar da gözlemlenir. Hatta bazı insanlar abartıp aşırı kaşıdığı için tahriş eder ve kanamalar olur. Kaşıntıya sebep olan faktör doğal olarak kirli kandır. Kapakçıkların bozulması ve kanın yukarı doğru pompalanamaması ile biriken kirli kan kaşıntıya yol açar.

Kramp
En sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Özellikle gece uyku sırasında uyandırıp, rahatsız edecek kadar ciddi boyutlarda olabilir. Oldukça yüksek derece de can yakan bu durum 30-60 saniye arasında sürebilir.

Renk Değişimi ve Sertleşme
Herhangi bir müdahale de bulunulmadığı ve önemsenmediği taktirde varisler sürekli olarak ilerleme gösterir. Sızlama, ağrı, kramp, kaşıntı gibi şikayetlerin dışında ilerledikçe bacakların cilt rengi değişerek daha koyu bir hal alır. Bu boyuta ulaşan vakalar tedavi edilmediği taktirde kanamalara ve hatta varis ülserine kadar varmaktadır.

Varis Yarası (Varis Ülseri)
Bacaklarda renk değişimlerinin olduğundan ve herhangi bir tedbir alınmazsa durumun varis ülserine kadar gidebileceğini belirtmiştik. Varis ülseri, bacak yaraları olarak ta isimlendirilebilir. Hastalığın artık en ilerlemiş halidir. Bu durumda ki vakalar kaşıntı, kanama, ağrı, kramp gibi tüm şikayetlerin bir arada görülmesine sebebiyet verir. Varis ülseri kişinin yaşam kalitesini oldukça düşür ve bu sebepten dolayı mutlaka tedavi edilmelidir. Kliniklerimizde bu sorunun tedavisi PRP yöntemi ile yapılmaktadır. PRP, Platelet rich plasma yönteminin kısaltılmış halidir. Bu yöntemde ki amaç kişinin kendi kanından belli bir oranda alınarak, özel bir alet kullanılması doğrultusunda serum elde edilmesidir. Elde edilen bu serum bacak yaralarının üzerine enjekte edilerek, cildin kendini hızlı bir şekilde onardığı görülür. Biraz sabır ve zaman isteyen bir tedavidir ve ülserin boyutu ve durumuna göre bir kaç seans gerektirebilir.

Hastalığınızı Önemseyin ve Muayene Olun
Bazı insanların başına ileri derecede bir sorun gelmedikçe muayene olmazlar. Bunun sebebi doktor korkusu olabileceği gibi önemsememekte olabilir. Fakat her sağlık konusunda olduğu gibi varis içinde fark edildiği gibi muayene ve tedavi olmak gerekir. Aksi taktirde hastalık hala aynı tedbirsizliklere devam edilince ilerleme gösterir ve ciddi sıkıntılara sokar. İlerleyen zamanlarda varisler hastayı yerinden kalkmaya korkacak duruma getirebilir. İnsanlar bir doktora muayene olmak yerine çözümü bitkisel yöntemlerde arayabilir fakat bu bitkisel yöntemlerin varisleri tedavi edebilecek hiç bir üstünlüğü yoktur. Bunların kullanılması ile kaybedilen sadece para ve zaman olup, hiç bir olumlu katkısı olmamaktadır.

Idea Klinik’te Ücretsiz Muayene
Varis şikayetleriniz var ve tedavi olmak istiyorsanız Türkiye’nin 4 büyük şehrinde bulunan 6 şubemizde ücretsiz bir şekilde muayene olabilirsiniz. Ameliyatsız varis tedavilerinin uygulanmakta olduğu kliniklerimizde muayene olduğunuz esnada uzman kalp damar cerrahi uzmanları sizin için en uygun yöntemi ve tedavi fiyatlarını belirteceklerdir. Uygun bulduğunuz taktirde ise tedavinize hemen başlanmaktadır.

*

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018