online randevu tedavi ücretleri

Varisler Neden Olur?

Varis Hastalığında Varis Oluşum Nedenleri Hangi Durumlarda Varis Hastalığına Maruz Kalınmakta ve Varis Hastalığı Durumları

Ailevi yatkınlık

Annesinde yada babasında varis olan bir kişide en sık varis sebebi olan kapakcık bozukluğu görülme ihtimali % 95 tir.Kapakcık bozukluğu diğer varis sebepleriyle birleşince varis ortaya çıkar.Ailesinde varis olan bir kişide varis görülme ihtimali % 70 tir.
Sebebi çok açık olmamakla birlikte son zamanlarda yapılan ileri teknik araştırmalarda varis olan hastaların damar cidar ve kapakcıklarında bakır elemntinin normalden daha düşük olduğu tesbit edilmiştir.

Hareketsiz yaşam

Tek başına etken olma ihtimali zayıftır.Bacaklar daha aşağıdan gelen kirli kanı adım attıkça kasların kasılarak yaptığı hareketle kalp gibi yukarı doğru pompalar.Diğer nedenlerle birliktede olsada dar alanda hareketsiz bir şekilde ayakta durmayı gerektiren berberlik, cerrahlık,öğretmenlik gibi mesleklerde bacaklar pompa görevini yapamadığından varis daha sık rastlanmaktadır.Meslek dışında ayrıca daha çok dinlenmeyi seven, yürümeyen,saatlerce televizyon izleyen sahıslarda varis olma ihtimali daha yüksektir.

Derin toplar damar tıkanması

Bacaklar daha aşağıdan gelen kirli kanı adım attıkça kasların kasılarak yaptığı hareketle kalp gibi yukarı doğru pompalar.Bu pompa görevini kasların arasındaki derin toplar damarlar aracılığıyla yapar.Derin toplar damarlar tıkandığında kanı taşıma görevi yüzeyel toplar damarlara geçer.Yüzeyel toplar damarların akım miktarı arttığı için genişleyerek varis olarak karşımıza çıkar.Bu tür varisler kesinlikle tedavi edilmemelidir.Yanlışlıkla  yüzeyel varisler tedavi edilecek olursa kanın geri dönebileceği damar kalmadığı için ileri derecede ödem (şişlik) gelişebildiği gibi bacak tümüyle çürüyüp kesilmesi gerekebilir.

Cinsiyet

Kadınlarda varis görülme sıklığı erkeklerden 5 kat daha fazladır bunun nedenleri
Kadının doğasında olan östrojen
Doğum kontrolü amacıyla alınan östrojen
Hamilelik süresince bacaklardan dönen damarlara uygulanan basınç
Doğum eylemi anında uygulanan yüksek basınçtır.
Çok sayıda doğum

Aşırı kilo

Aşırı kilo toplar damar kanının geri dönüşünü güçleştirdiğinden şişmanlarda varis daha sık görülmektedir.Ciltaltı yağ dokusunun fazla olması sebebiyle daha zor teşhis edilir.

Kabızlık

Kronik kabızlık hergün ıkınarak bacakların toplar damarlarına uygulanan basıncı artırır. Uygulanan basınç damar duvarını zamanla zayıflatarak varis oluşumuna sebep olabilir

İleri yaş

Yıllar geçtikçe bütün dokular yıpranarak sağlamlığını yitirir, yaşın getirdiği hareketsizlikte eklendiğinde varis görülme sıklığı artar.70 yaşında bir kadında kalın veya ince varis görülme ihtimali % 100 yakındır.

İlaç Kullanımı

Doğum kontrolü ve menopozda uygulanan hormon tedavisinde kullanılan östrojenin damar duvarında oluşturduğu zayıflama varise sebep olabilir.

Doğuştan Varis

Primer varis te denir sebebi çok açık olmamakla birlikte daha çok damar duvarının elastikiyetinin azalması,toplar damarı basınçtan koruyan kapakcıkların yokluğu veya yetersizliği sebep olarak gösterilir.Primer varisler daha çok diz ve daha aşağıda oluşur.

Ameliyatsız lazerle varis tedavisinde SSK,Bağ-Kur,memur ve bunların emeklilerine hizmet Idea klinik’te

Varis hastalığı, toplardamarların normal ölçülerden daha fazla genişlemesidir. Varis deyince genellikle bacaklardaki toplardamarların genişlemesi akla gelirse de vücudumuzda başka yerlerde de olabilir. Öncelikle yemek borusu ya da mide varisi bunların en tehlikelisi olup kanamaları oldukça ciddi sonuçlar doğurur. Yemek borusu ve mide varislerinin oluşum sebebi karaciğer toplardamarlarının genişlemesi anlamına gelir.
Bunun sebebi de karaciğerin kronik hastalıkları (siroz gibi) karaciğer tümörleri olabilir. Ayrıca bu damarlarda oluşan pıhtılar ve bu damarlara (portal sistem) bası yapan tümör ya da kistler sebebiyet verebilir. Bunlar yemek borusu ve mide de olduğu için dışarıdan görülmez. Ancak endoskopi ile teşhis konulabilir.
Bunların kanamalarını durdurmak için uzun zamandan beri metil siyano akrilat veya sclerozan madde damara verilerek kanama durdurulur yada yemek borusuna balon konarak kanama durdurulabilir. Zor ve sıkıntılı bir durumdur.

 

Varis bazen atar damar toplardamar arasında oluşan şartlarla (A- V fistül) oluşabilir. Bu bazen diyaliz amaçlı oluşturulan A-V fistül sonucunda toplardamarlar genişleyebildiği gibi travmalar sonucunda da oluşabilir.

Yukarıda saydığımız hastalıklar yanında bazen hiç hastalık olmayan el üstündeki toplardamarlarında görünürlüğünün artması el varisi gibi değerlendirmelere sebep olmaktadır. Özellikle bayanlar bu damarların bu denli görünür olmasından aşırı şekilde huzursuz olmakta ve psikolojileri bozulmaktadır. İnsan psikolojisine göre bazen bu görüntüleri de hastalık gibi kabul edebiliriz.

Ayrıca karın içindeki ana toplardamarın tıkanması sonucu karın duvarı ve sırtta ortaya çıkan damarları da varis kabul edebiliriz. Bazen altında bir sebep olmaksızın karın duvarında genişlemiş toplardamarlar olmakta ve bunlar insanları psikolojik olarak rahatsız etmektedir. Bayan cinsel organında oluşan varisler; çoğunlukla hamilelikte oluşmakta, rahimdeki çocuğun baskısına bağlı bu bölgedeki toplardamarlar genişlemekte, vulvaya ve vajeni olumsuz etkilemektedir, tedavi edilmelidir.

Erkeklerde sperm kanalları etrafındaki toplardamarların genişlemesiyle oluşan (Varikosel) varisler sperm sayısını azaltarak infertiliteye (kısırlık) sebep olduğundan tedavi edilmelidir.

Anal bölgede oluşan varislere ise hemoroid denmekte ve insanları ciddi şekilde rahatsız etmekte, kanamalara sebebiyet vermektedir.Basur mutlaka tedavi edilmelidir.

Kılcal Damarlar Nedir?
Yine varis gibi değerlendirilen normalde varis olmayan kılcal damarlar (telanjektazi) genellikle bacaklarda oluşur. Ama vücudun her yerinde de oluşabilir. Daha çok yüz ve bacaklardaki oluşan bu kılcal damarlar insanları psikolojik olarak ileri derecede rahatsız etmektedir. Oluşum sebebi bilinmemekle beraber hormonlar (daha çok kadınlık hormonları) suçlanmaktadır. Doğum kontrol ilaçlarının artırdığı da yazılmaktadır. Bizim gözlemimizde bu doğrultudadır. Deride bulunan normalde gözükmeyen kılcal damarların görünür hale gelmesidir. Tedavi edilmelidir. Tedavisinde skleroterapi, lazer ve radyo frekans kullanılabilir. Bu konuda bir sürü krem tarif edilmekte oysa bunları tedavi ettiğini ben 37 yıllık hekimlik hayatımda henüz gözlemlemedim.

Bacak Varisleri Risklidir
Yukarıda konuya girişte de yazdığımız gibi damar genişlemesi denilince akla bacaklardaki sorun gelmektedir. Bacaklardaki toplardamarların genişlemesi kıvrılması varise neden olmaktadır. Görünürdeki sebep; vücudun diğer toplardamarlarındaki kapakçıkların görevini yapmamasıdır. Kapakçıklar bacaktaki toplardamarlarda onlarca bulunur ve kanın geri kaçmamasını sağlar. Bunların bozulmasına sebebiyet veren nedenler 4 ana grupta toplanabilir.

  1. Genetik: insan vücudunun dış görünüşü aile fertlerine benzediği gibi iç organları da benzer. Yani insanın göz rengi ailevi özellikler gösterdiği gibi toplardamar içindeki kapakçıklarda aile bireylerine benzer. Buradaki bir gevşeklik kanın geri kaçmasına sebebiyet verir. Bu da yüzeysel damarlarda kan basıncını arttırır ve varise sebep olur.
  2. Ayakta fazla kalmak: insanlar meslekleri gereği saatlerce ayakta hareketsiz kalabilirler böyle bir durumda yerçekiminden dolayı kapakçıkları bozar ve varise sebep olur. Daha çok cerrahlar, diş hekimleri, kuaförler, aşçılar ve fabrikada devamlı hareketsiz bir makinanın başında saatlerce çalışmakta olan kişilerde varis meydana gelebilir.
  3. Hamilelik: hamilelik başlı başına bir sebeptir. Karın içi basıncının ileri derecede artmasına bağlı bacaklardaki kan akımı yavaşlar ve kapakçık bozukluklarına ve dolayısıyla varislere sebebiyet verir.
  4. Kadın olmak: hanımların yapısından dolayı varis oluşumunun erkeklere göre 3kat daha fazla olmasıdır. Buradaki gerçek neden bilinmemekte ama istatistikler böyle söylemektedir.

Ayrıca bu sebeplerin dışında devamlı kabızlık karın içinde oluşan ve toplardamara bası yapan tümör ve kistler varise sebebiyet verir. Yine çok dikkat edilmesi gereken uygun olmayan varis çorabı ya da sıkı korseler de varis oluşumuna sebebiyet verebilir.

Varis Tedavisi Mümkün Bir Hastalıktır
Sorunun kaynağı ne olursa olsun mutlaka tedavi edilmesi gereken ve ameliyatsız yöntemlerle 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunun için ücretsiz muayene imkanı sunan Idea Varis Tedavi Merkezi Türkiye geneli İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmet vermektedir. Alanında tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanlarının görev yaptığı klinikleri mutlaka randevu alarak ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak:
https://www.ideatip.net/varis-nedir-varis-neden-olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018