online randevu tedavi ücretleri

Varis Ameliyatı

Varis Ameliyatı

Öncelikle bir hususu konuya geçmeden önce aktaralım Varis Ameliyatı artık gelişmiş merkezlerde nerdeyse hiç uygulanmamaktadır. Bunlardan birisidi Idea Klinik Cerrahi merkezi olup hastalığın tedavisine dair uyguladığımız teknik olarak ise sadece Ameliyatsız varis tedavi uyguluyoruz.

Tedavi görselleri için instagram.com/varistedavisi

Aşağıdaki linkten detaylarına bakabilirsiniz. Burada yer alan bilgilerin amacı ise hastalarımızı bilgilendirme amaçlı olup eski yöntemler ve merkezimizde uygulanan 20 dakika içinde başarılı sonuçları veren ameliyatsız teknikleri karşılaştırmanız amacı iledir.

Varis Ameliyatları Klasik Yöntemler

İnsanlığın varolmasından buyana hastalıklarda varolmuştur. Günümüzde teknilojonin ve imkanların gelişmesi ile bilimsel anlamda cerrahi yöntemler uygulanmaya başlamış ve bilim ekseninde bir çok varis ameliyatı dennemiş başarılı olan bir kaçı günümüze dek uygulanmıştır. Tam olarak gelişmemiş bir çok hastanede halende uygulanmakta olan klasik ameliyatlar ve uygulanışı iyi ve kötü yönleri aşağıda yer almaktadır. Tekrar belirtmek gerekirseki aşağıda okuyacğınınız yöntemlerin hiç birisi merkezimizde uygulanmayan sadece sizleri bilgilendirme amaçlı bir yazıdır.

Stripping Yöntemi

Uzun yıllar yapılan klasik cerrahi uygulamadır, çağdaş yöntmeler yaygınlaştıkça yapan cerrah sayısı giderek azalmaktadır.
Kasıktan 10 cm deri kesilir, buradaki ana toplar damardan uzun bir tel gönderilir, tel olabildiğince en alt kısımadan çıkarmaya çalışılır, genellikle diz civarı çıkar, uynun vakalarda ayak bileğine kadar gidebilir. En alt kısmıdan damar bağlanır ve tel kasıktan geri çekilir. Tüm damar tek hareketle çıkarılmış olur. Zor ve zahmetli bir işlemdir.

Hook Venektimi Uygulaması

Ameliyatın adı bir aletten gelmektedir. Daha çok ilerlemiş kalın varislerde uygulanabilen Hook venektomi ameliyatı Hook (Kanca) aleti ile varisli bölgede yapılan 0,5 cm oranında kesi yapılarak hook aleti ile damar çekip çıkarılmaktadır. Orta ve ince varislerde uygulanamaması ve tedavi sonrası tekrarlama riski yüksek olması sebebiyle ve birden fazla dezavantajı bulunan bu yöntemde hekimler arasında unutulmaya yüz tutmuştur.

Pake Eksizyonu

Yıllar öncesine kadar kliniğimizdede uygulanmış olan Pake Eksizyonu işlemi arasında en başarılı ve günümüzde uygulanan ameliyat yöntemlerinde başı çekmektedir. Varisli damarların sadece lokal anestezi ile 2 – 3 mm genişliğinde bir kesi ile damarın çıkarıp bağlanarak kesilmesi yada sadece bağlanması ile yapılmaktadır. Köpükle tedavi yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile kliniğimizde uygulamasına son verilen pake ameliyatı ileri derece varislerde diğer yöntemlere göre daha az kesi ve iz kalması nedeniyle avantajlıdır.

Klasik Ameliyatlar Gereksizdir Zahmetlidir
Son olarak sizlere bir mesajımız var başlıktada gördüğünüz gibi yukardaki ameliyatların tümü şuan için gereksizdir. Gelişmiş teknoloji ile artık ne narkoz, ne kesi ne de ameiyat izi söz konusudur. Merkezimizde sadece 20 dakikalık seanslarda 3-6 seans ile ömür boyu varislerinize veda edebilirsiniz.

Yeni Varis Ameliyatları

Bunlara çağdaş veya teknolojik yöntemler de denmektedir.

Varis Zamk Tedavisi

Yapıştırma yöntemi olarak da bilinmektedir. İnce bir kanül ile genişlemiş yani varisleşmiş damarın içine girilir, kanül kasığa kadar ilerletilir, en üst noktaya gelindikten sonra siyano akrilat denilen yapıştırıcı madde damarın içine zerk edilir. Damar içerden yapışarak tıkanır. Zamanla vücut damarı yok eder. En etkili yöntemlerdendir.

Endovenöz Lazer Ameliyatı (EVLA)

Çoğunlukla 1 saat sürmediği yönünde söylemler olsa da varisli iki bacağın tedavisi ortalama 2-3 saat sürebilir. Cilde kesi uygulanarak damar içine damarın yanması için prob gönderilir. İşlem bittikten 2-3 gün sonra kişi iş hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Endovenöz Radyofrekans Ameliyatı (EVRFA)

EVLA ile benzer bir yöntemdir. Uygulama zamanı için de yaklaşık aynı denilebilir. Ameliyat ile cilde uygulanan kesi içinden damara tel gönderilir ve bu telin ucuna elektrik verilerek damarın yanması sağlanır. Olumsuzlukları ve düşük başarısından dolayı zaman içinde büyük oranda kullanımı azalmıştır.

Terk Edilen Yöntemler

Varisin Buharla Tedavisi

Bir dönem yurt dışında başlamış, kısa sürede Türkiye’de de bir klinikte başlanmıştır. Sonuçlarının çok kötü olması sebebiyle kısa sürede kullanımdan kalkmıştır. Önceleri çok önemli bir icatmış gibi lanse edilip hastalar ikna edilmeye çalışılsa da, hastaların neredeyse tamamının tedavileri diğer yöntemlerle tamamlanmak zorunda kaldığı için yapan doktorlada kısa sürede bırakmıştır.

Kapakcık Onarımı Ameliyatı

Kanın damarın içinde geri kaçışını engelleyen kapakcıkları onarmak amacıyla yapılan girişimlerdir. Kapakçığa uyan bölge dışarıdan daraltılarak kapağın eski fonksiyonunu kazanması amaçlanır ama buradaki kapak öyle kalp kapağı gibi net ve müdahale edilebilir yapılar değildir, ince zar gibi bir yapıdır.

Soldaki sağlıklı damar zamanla sağdaki reismdeki durumu alır. Sağdaki damardaki kapakçıkların onarılabileceğini düşünmek bile zor, yapısal boukluğa uğramış damarların eski haline gelmesi imkansız.

 

Merak edip gerçekten yaptığını söyleyen ya  da yazan var mı diye google da sorguladım, ilk 30 ilgili siteyi inceledime ve sadece bir kişinin bu işlemi yaptığını yazdığını gördüm ama yapma pratiğine ait ne fotoğraf ne video ne de bilimsel bir tarif görmedim.

Peki Ne Yapmalı
Tabiki bilim çevrelerince yaygın uygulanan, sonuçları net ortaya konmuş, başarı oranı, başarısızılık oranı, yan etkileri gibi bir çok paramaetre yüzlerce hatta binlerce hasta sonuçlarıyla ortaya konmuş yöntemleri araştırmalı ve iyi yaptığına inandığınız kişiye yaptırmalısınız.

Sağlam damarda geriye kaçış hiç yokken bozuk tarafta bozukluğun şiddetine göre geri kaçış (reflü) olur.

 

Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri hangileridir?

Lazer (derinin üzerinden uygulanan)
Endo venöz lazer ablasyonu , EVLA, (damarın içinden uygulanan)
Endo veniz radyo frekans ablasyonu (EVRFA) (damar içinden yapılan)
Skleroterapi
Foam terapi (köpük tedavisi)
Mikro skleroterapi
Yapıştırma tedavisi
Klasik stripping ameliyatları
Pake exizyonu
Mikro flebektomi
Radyo frekans (deri üzerinden çok ince iğneyle uygulanır)
Mokka

Yine ülkemizde sadece bir kişinin yaptığını iddia ettiği buhar tedavisi de vardır ama  bilimsel desteği yeterli olmadığı için değerlendirmeye laınmamıştır.

Detaylı bilgi için: www.ideatip.com.tr

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018