online randevu tedavi ücretleri

Varisler Neden Olur?

Varis hastalığı, toplardamarların normal ölçülerden daha fazla genişlemesidir. Varis deyince genellikle bacaklardaki toplardamarların genişlemesi akla gelirse de vücudumuzda başka yerlerde de olabilir. Öncelikle yemek borusu ya da mide varisi bunların en tehlikelisi olup kanamaları oldukça ciddi sonuçlar doğurur. Yemek borusu ve mide varislerinin oluşum sebebi karaciğer toplardamarlarının genişlemesi anlamına gelir. Bunun sebebi de karaciğerin kronik hastalıkları (siroz gibi) karaciğer tümörleri olabilir. Ayrıca bu damarlarda oluşan pıhtılar ve bu damarlara (portal sistem) bası yapan tümör ya da kistler sebebiyet verebilir. Bunlar yemek borusu ve mide de olduğu için dışarıdan görülmez. Ancak endoskopi ile teşhis konulabilir. Bunların kanamalarını durdurmak için uzun zamandan beri metil siyano akrilat veya sclerozen madde endoskopi esnasında kanayan damara verilerek kanama durdurulur yada yemek borusuna balon konarak kanama durdurulabilir. Zor ve sıkıntılı bir durumdur.

Kadınlarda Damar Genişlemesi

Varis bazen atar damar toplardamar arasında oluşan şartlarla (A- V fistül) oluşabilir. Bu bazen diyaliz amaçlı oluşturulan A-V fistül sonucunda toplardamarlar genişleyebildiği gibi travmalar sonucunda da oluşabilir.

Yukarıda saydığımız hastalıklar yanında bazen hiç hastalık olmayan el üstündeki toplardamarlarında görünürlüğünün artması el varisi gibi değerlendirmelere sebep olmaktadır. Özellikle bayanlar bu damarların bu denli görünür olmasından aşırı şekilde huzursuz olmakta ve psikolojileri bozulmaktadır. İnsan psikolojisine göre bazen bu görüntüleri de hastalık gibi kabul edebiliriz.

Ayrıca karın içindeki ana toplardamarın tıkanması sonucu karın duvarı ve sırtta ortaya çıkan damarları da varis kabul edebiliriz. Bazen altında bir sebep olmaksızın karın duvarında genişlemiş toplardamarlar olmakta ve bunlar insanları psikolojik olarak rahatsız etmektedir. Bayan cinsel organında oluşan varisler; çoğunlukla hamilelikte oluşmakta, rahimdeki çocuğun baskısına bağlı bu bölgedeki toplardamarlar genişlemekte, vulvaya ve vajeni olumsuz etkilemektedir, tedavi edilmelidir.

Erkeklerde sperm kanalları etrafındaki toplardamarların genişlemesiyle oluşan (Varikosel) varisler sperm sayısını azaltarak infertiliteye (kısırlık) sebep olduğundan tedavi edilmelidir.

Anal bölgede oluşan varislere ise hemoroid denmekte ve insanları ciddi şekilde rahatsız etmekte, kanamalara sebebiyet vermektedir.Basur mutlaka tedavi edilmelidir.

Kılcal Damarlar Nedir?
Yine varis gibi değerlendirilen normalde varis olmayan kılcal damarlar (telanjektazi) genellikle bacaklarda oluşur. Ama vücudun her yerinde de oluşabilir. Daha çok yüz ve bacaklardaki oluşan bu kılcal damarlar insanları psikolojik olarak ileri derecede rahatsız etmektedir. Oluşum sebebi bilinmemekle beraber hormonlar (daha çok kadınlık hormonları) suçlanmaktadır. Doğum kontrol ilaçlarının artırdığı da yazılmaktadır. Bizim gözlemimizde bu doğrultudadır. Deride bulunan normalde gözükmeyen kılcal damarların görünür hale gelmesidir. Tedavi edilmelidir. Tedavisinde skleroterapi, lazer ve radyo frekans kullanılabilir. Bu konuda bir sürü krem tarif edilmekte oysa bunları tedavi ettiğini ben 37 yıllık hekimlik hayatımda henüz gözlemlemedim.

Bacak Varisleri Risklidir
Yukarıda konuya girişte de yazdığımız gibi damar genişlemesi denilince akla bacaklardaki sorun gelmektedir. Bacaklardaki toplardamarların genişlemesi kıvrılması varise neden olmaktadır. Görünürdeki sebep; vücudun diğer toplardamarlarındaki kapakçıkların görevini yapmamasıdır. Kapakçıklar bacaktaki toplardamarlarda onlarca bulunur ve kanın geri kaçmamasını sağlar. Bunların bozulmasına sebebiyet veren nedenler 4 ana grupta toplanabilir.

  1. Genetik: insan vücudunun dış görünüşü aile fertlerine benzediği gibi iç organları da benzer. Yani insanın göz rengi ailevi özellikler gösterdiği gibi toplardamar içindeki kapakçıklarda aile bireylerine benzer. Buradaki bir gevşeklik kanın geri kaçmasına sebebiyet verir. Bu da yüzeysel damarlarda kan basıncını arttırır ve varise sebep olur.
  2. Ayakta fazla kalmak: insanlar meslekleri gereği saatlerce ayakta hareketsiz kalabilirler böyle bir durumda yerçekiminden dolayı kapakçıkları bozar ve varise sebep olur. Daha çok cerrahlar, diş hekimleri, kuaförler, aşçılar ve fabrikada devamlı hareketsiz bir makinanın başında saatlerce çalışmakta olan kişilerde varis meydana gelebilir.
  3. Hamilelik: hamilelik başlı başına bir sebeptir. Karın içi basıncının ileri derecede artmasına bağlı bacaklardaki kan akımı yavaşlar ve kapakçık bozukluklarına ve dolayısıyla varislere sebebiyet verir.
  4. Kadın olmak: hanımların yapısından dolayı varis oluşumunun erkeklere göre 3kat daha fazla olmasıdır. Buradaki gerçek neden bilinmemekte ama istatistikler böyle söylemektedir.

Ayrıca bu sebeplerin dışında devamlı kabızlık karın içinde oluşan ve toplardamara bası yapan tümör ve kistler varise sebebiyet verir. Yine çok dikkat edilmesi gereken uygun olmayan varis çorabı ya da sıkı korseler de varis oluşumuna sebebiyet verebilir.

Varis Tedavisi Mümkün Bir Hastalıktır
Sorunun kaynağı ne olursa olsun mutlaka tedavi edilmesi gereken ve ameliyatsız yöntemlerle 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunun için ücretsiz muayene imkanı sunan Idea Varis Tedavi Merkezi Türkiye geneli İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmet vermektedir. Alanında tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanlarının görev yaptığı klinikleri mutlaka randevu alarak ziyaret edebilirsiniz.

http://www.varistedavi.gen.tr/varis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018