online randevu tedavi ücretleri

Bacak Bacak Üstüne Atanlar Dikkat!

Yapılan bilimsel çalışmalarda varis hastalığına neden olan bir etken daha ortaya çıkarılmış durumdadır. Günlük hayatta özellikle genç yaştan itibaren sıkça uygulanan bacak bacak üstüne atarak oturmadan önce bir kez daha düşünmelisiniz. Bacak bacak üstüne atarak oturan bireyler arasında yapılan testlerde kan dolaşımının engellendiği ve bununda başta varis olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkardığı ortaya çıkmıştır. Dizlerin kilitlenmesine sebebiyet veren bacak bacak üstüne atarak oturma kan dolaşımını büyük ölçüde engellemektedir.

bacak-bacak-ustune-atmak

Bacak Bacak Üstüne Oturanlarda Varis Riski
Bacaklarda yer alan kirli kanın akciğere gönderilmesi sağlık için önemli gereksinimlerden birisidir.  Yer çekimi sonucu tekrar geri dönen kirli kanı damarlarda yer alan kapakcıkların önlediği bilinmektedir. İlerleyen yaş ve yaşam şartlarına göre gelişen kapakcık problemi nedeniyle kirli kan akciğere ulaşamadan tekrar bacaklara geri dönmektedir. Damarlarda gölleşen bu kirli kan damarların genişlemesi, kıvrılması ve belirginleşmesi ile varis hastalığı ortaya çıkarmaktadır.

Dizlerin kilitlenmesi

Kılcal varis olarak kendini gösteren hastalık önlem alınıp tedavisi yapılmadığı sürece iyileşmeyen yaralar ve kanamalara sebebiyet vermektedir. Bacaklarda yanma, sızlama ve kaşıntı problemi varis hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Bacak Varislerine Karşı Korunma Yöntemleri
Hastalığa karşı alınacak en basit önlemlerden birisi olan hareket etmek ve mutlaka yürümek gereklidir. Özellikle yatakta iken bacaklarını havaya dikerek kirli kanın akciğere akışını hızlandırabilirsiniz.

Uzun araç kullanımlarında arada kasları çalıştırmak adına sürüşe ara vererek mutlaka yürüyüş yapılmalıdır. Günlük hayatta sakınmanız gereken bir diğer hususta yüksek topuklu ayakkabılar olduğunu unutmamalısınız.
~

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018