online randevu tedavi ücretleri

Varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis tedavisi için kullanılmakta olan bir yöntemin uygulanışı yerine, bu sayfamızda mantık olarak nasıl tedavi edilmesi gerektiğini anlatacağım. Amaç sizlerin hastalığı daha net tanıyarak tedavisinin nasıl ve hangi durumlarda olabileceğini göstermektir. Öncelikle varisin tedavisi sağlık merkezi ve hastanelerde mutlaka bilimsel yöntemlerle yapılması gerektiği gibi mutlaka ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Sorun yok boşvereyim dediğinizde ilerleyen zamanlarda bacaklarınıza içinden çıkamayacağınız sorunlara neden olur. İnanmayan kişiler varisten kaynaklı yara şeklinde arama yapıp bacaklarda oluşan korkutucu görüntüleri inceleyebilirler.

Varis hastalığı tedavi

Ameliyatla Varis Tedavisi

Hastalığın tedavisine yönelik geliştirilen en eski tekniklerden biri hiç şüphesiz ameliyat uygulamasıdır. Kendi içerisinde bir kaç yöntem olup, hekim uygun gördüğü teknikle yada bildiği teknikle yapmaktadır. Amaç kapakcıkları bozulmuş olan toplardamarı vücudumuzdan çıkarmak yada uçlarından kesip bağlamayı amaçlamaktadır. Hastane ortamında yapılması gereken bu yöntem narkoz gerektirmekte olup, tedaviden sonra en az 3-4 gün hastanede yatmak gerekir. Gelişmiş sağlık merkezlerinde uygulaması son bulmuş olan klasik ameliya daha çok hasta yoğunluğu ve teknolojik ve tecrübesi olmayan yerlerde devam etmektedir. Muayene olanlar hangi yöntemle tedavi edildiğini mutlaka sormalılar.

Gelişen Teknoloji Varis Ameliyatını Gereksiz Kıldı
Bir çok insan ameliyat korkusu nedeniyle hastalığında hep en son evreye gelene kadar dayanmaktadır. Evet ameliyat maalesef narkoz, dikiş izleri ve hastanede yatma insanları hiç şüphesiz tedirgin edebilmektedir. Artık hastaları tedavi olmak için ameliyat olmak zorunda değiller. Çünkü son yıllarda geliştirilen ameliyatsız uygulamalar ile narkoz, hastanede yatma yada dikiş izi sorunu olmadan sadece 10 dakikada sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Nasıl olduğunu hemen aşağıdaki satırlarda detaylı olarak görüp hatta nasıl yapıldığını hazırladığımız video ile izleyeceğiz.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Idea Klinik olarak sürekli geliştirdiğimiz ameliyatsız tedaviler tüm varisli hastalar için geçerlidir. Herkesin varisi farklı olması nedeniyle 4 farklı ameliyatsız  tedavi yöntemi bulunmaktadır. Burada amaç sizdeki varislerin durumuna göre etki edecek yöntemin uygulanmasıdır. Dilerseniz aşağıda o yöntemleri inceleyelim.

Lazer; En küçük (kılcal) varislerin tedavisinde uygulanan lazer cilt üzerinden varisli damara uygulanmakta olup 90 dereceye varan bir ısı ile sorunlu damar imha edilir. Tedavi öncesi sürülen soğutucu jel sizin sıcaklığı hissetmenizi önler. Herhangi bir ağrı ve yanma olmaz.

Radyo Frekans; Lazer gibi uygulanan Radyo Frekans yönteminde ise etki alanı kılcal ve orta boy varislerde geçerlidir. Lazer gibi ısı vermek yerine radyo dalgaları ile damara etki etmektedir.

Varis Köpük Tedavisi

Köpük tedavisi  ameliyatsız yöntemlerden biridir. Tecrübeli olan hekimlerin uygulaması sonucunda oldukça yüksek şekilde başarı elde edilmektedir. Bu yöntemle yapılan tedavide diğer uygulanan yöntemlere göre çok daha az derecede komplikasyon görülmektedir.

Uzun yıllardır tek çözümü klasik ameliyat olan tedavi skleroterapi ismi verilen teknik ile yerini ameliyatsız yöntemlere bırakmıştır. İlk kullanılan ve ayakta tedavi yöntemi olarak adlandırılan skleroterapinin üzerinde yapılan geliştirmeler ile skleroterapide kullanılan ilacın hava ile reaksiyona sokulmasıyla köpük tedavisi bulunmuştur. Bu yöntemler ülkemizde oldukça gelişmiş olmakla beraber bir çok sağlık kuruluşunda uygulanmaktadır.
Köpük tedavisinde ki amaç, kullanılan ilacın sorun çıkaran damarın içine enjekte edilerek damar veya damarların tahrip olmasının sağlanmasıdır. Skleroterapide bu ilaç saf olarak enjekte edilirken, köpük tedavisinde hava ile karıştırılarak enjekte edilmektedir.
Köpüğün uygulandığı damar tahrip edilmiş olduğundan dolayı tekrar aynı damarda genişleme olması mümkün olmamaktadır.

Köpükle Varis Tedavisinin Avantajları

– İşlem bitiminde şişlik ve ağzı az olur.
– İğne ucunun girebileceği tüm varislere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Çok ince olan kılcal damarlara uygulanamayabilir.
– Meydana gelebilecek olan leke çok azdır.
– hastalıklı damara ilacın az miktarda enjekte edilmesinden dolayı, ilacın damar dışına kaçması herhangi bir sorun yaratmaz.
– Kullanılan ilaç köpürtüldüğünden dolayı ekonomik olmaktadır.
– Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğundan dolayı toksik doza yaklaşılmamaktadır.
– Köpürtüldüğünden dolayı 4-5 kat artan ilaç, aynı seansta daha fazla damarın yok edilebilmesine olanak tanımaktadır.
– İlaç miktarı azaldığından dolayı damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur.
– Daha az flebit ve pıhtı oluşur.
– Klasik ameliyatla alınabilecek veya edilemeyecek tüm orta varisler köpük yöntemiyle yok edilebilmektedir.
– Herhangi bir kesi uygulanmadığından dolayı dikiş ya da pansumana ihtiyaç duyulmamaktadır.
– İşlem öncesi veya sonrasında istirahat edilmesine lüzum duyulmaz.
– Tedavinin bitiminde hastalar iş, özel ve sosyal hayatına devam edebilir.

Skleroterapi yöntemiyle yapılan varis tedavisi,

hastalara ayakta uyulanabildiğinden dolayı herhangi bir iş gücü kaybına sebep olmayan bir yöntemdir. skleroterapi yöntemi hakkında bu sayfamızda detaylı bilgiler sunacağız.

skleroterapi-varis-tedavisi

Skleroterapi nedir?
hastalığın oluşumuna sebep olan damarın iç yüzeyine enjekte edilen özel bir ilaç ile bu damarın büzüştürülerek yok edilmesine dayanan bir yöntemdir. Bu yöntem için uzun yıllardır bir çok farklı ilaç kullanılmıştır. Günümüzde en yaygın şekilde kullanılan polidocanol (%1-2-3) isminde ki ilaçtır.

Skleroterapinin hastalığının tedavisine katmış olduğu avantajlar, bireyleri her koşulda olumlu yönde etkilemektedir. Başarısının yüksek olması, tekrarının az olması , istirahat gerektirmemesi gibi üstünlükleri sayesinde skleroterapi yaygın olarak kullanılan ve gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşan bir yöntemdir. İlacın damara veriliş tarzı ve sonraki uygulamalar değişebilir. Skleroterapi başarı oranı %100’e yakın hasta memnuniyeti yüksek bir yöntemdir.

Skleroterapi Avantajları
– Hasta memnuniyeti tamdır
– Yatırım maliyeti yoktur
– Kılcal damar çatlamaları dışındaki tüm varislere uygulanabilir
– Ayaktan uygulandığı için iş gücü kaybı olamaz aynı anda işe dönülebilir
– Ameliyatla çıkarılabilen tüm varisler yok edilebilir
– Ağrısız bir işlemdir
– Tecrübeli ellerde pıhtı oluşturulmaz

Skleroterapi Dezavantajları
– Bir günde uygulanacak ilaç miktarı sınırlı olduğundan seanslar gerekebilir
– Uygun şekilde yapılmadığında damar içinde pıhtılar oluşabilir
– Tecrübeli ellerde yapılmadığında seyrek olarak leke yapabilir (2-12 ayda düzelir)
– Uygulamanın ertesi günü hafif ağrı olabilir.

Mikro Skleroterapi

Çok ince damarların tedavisinde kullanılır. Tecrübeli ellerde mükemmel sonuçlar elde edilebilir. İlacın kendisi veya köpürtülmüş şekli çok ince iğne yardımıyla damara zerk edilir. Bacaklar dışında yüz bölgesi, burun üstü, burun kenarları gibi yerlerdeki kılcal damar çatlamalarına da rahatlıkla uygulanabilmektedir. Çevre dokuya zarar verilmemesi için dikkatli uygulanmalıdır ve mutlaka bu kadar ince iğne kullanımı konusunda tecrübeli olunmalıdır. İdea klinik fleboloji uzmanları mikro sklertoterapi konusunda 15-20 yıllık tecrübeye sahiptir.

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30519649
~

Varis Tedavisi | Idea Klinik Varis Tedavi Merkezi © 2018